KURT DIEMBERGER

buhl_1

Kurt Diemberger, dağcılık ve kameramanlığı birleştirerek, dünyanın en yüksek noktalarından görüntülerin insanlığa ulaşmasını sağlamıştır.  Bu sayede dağcılık sporunun yaygınlaşmasına büyük katkılar sağlamış ve  unutulmazlar arasındaki yerini almıştır.

Kurt Diemberger, 16 Mart 1932 de Avusturya’da,  Villach şehrinde doğdu. Çocukluğunda kristal taş parçalarını toplama merakı vardı. 16 yaşındayken, Salzburg’un güneyinde, Hohe Tauern bölgesinde, taş  peşinde koşarken yüksek bir zirveye çıktı. Bu onun hayatında çok önemli bir dönüm noktası oldu. Alplerde sürekli tırmanmaya başladı. 4 arkadaş, Mont Blanc’in Devin Dişi denilen bölgesini tırmanırken, bir yan geçiş esnasında, arkadaşlarından Eric kayarak düştü ve öldü. Bu olay onun üzerinde derin etkiler yarattı. Daha temkinli bir dağcı oldu.

İşletme mezunu olan Kurt Deimberger, öğretmen olarak çalışmaya başladı.

Daha sonra Wolfgang Stefan ile ip birliğine girerek, birbiri ardına Alplerin en zor yüzlerini bir biri ardına tırmandılar.

Kurt Diemberger esas şöhretini, tırmanılmaz diye bilinen ve dev bir ters eğimli kornişle yükselen Giant Merinque‘yi tırmanarak yaptı. 1957 yılında, 8.000 metrelik bir dağa, alpin tarzı bir tırmanış hazırlığında olan Herman Buhl, onu Broad Peak ekibine davet etti. 4 kişilik bu ekip,  9 Haziran 1957’de, alpin tarzı ile Broad Peak zirvesine ulaştı.

KurtDiemberger03EnlacimadelMontBlac1oaladcha

Dönüşte Diemberger, öğretmenlik işini bırakarak film çekimlerine başladı ve Alplerde tırmanarak bunları filmleştirdi.

1960’da bir isviçre ekspedisyonunda kameraman olarak, Dahaulagri’ye gitti ve hem bu ekspedisyonun çekimlerini yaptı, hem de zirveye ulaşmaya başardı.

Bundan sonra Alplerde ve Himalayaların az bilinen ama estetik dağlarında tırmanmaya ve film çekmeye devam etti.

1974 yılında 42 yaşında  Shartse‘ye, 1978’de 46 yaşında Makalu ve Everest‘e, 1979’da 47 yaşında Gasherbrum II‘ye tırmandı ve çekim yaptı.

Dhaulagiri First Ascent - Kurt Diemberger, Albin Schelbert, Ngawang Dorje and Nima Dorje On Dhaulagiri Summit May 13, 1960

1982 yılında bir Fransız ekspedisyonu ile Nanga Parbat‘a gitti. Zirve yapamamasına rağmen,çekmiş olduğu ”Nanga Parbat’ın Büyülü Yüzü: Diamir” filmi, 1983 yılında İspanya San Sebastian Film Festivali‘nde büyük ödülü aldı.

Film ekibi ile birlikte, 1983 ve 1984 yılında K2’ye tırmanmaya çalıştılar, ancak kötü hava şartları nedeni ile başarılı olamadılar. 1986 yılında, Kurt Diemberger 54 yaşında iken ekibiyle birlikte K2’de zirve yapmayı başardı. Ancak dönüşte büyük bir fırtınaya yakalandılar. Ve 8.000 metredeki kamplarında mahsur kaldılar. Yiyecekleri ve kar eritip su içebilmek için ihtiyaçları olan yakıtları tükendi. 6 kişilik ekipten 4’ü öldü. Kurt Deimberger ve Willi Bauer kurtuldu. Yaşadıklarını anlattığı ”K2 Rüya Ve Kader” filmi, 1989 Trento film festivalinde büyük ödülü kazandı.

1992 yılında, 60 yaşında iken hala Broad Peak’ te zirve yapmaya çalışıyordu.

Şu an İtalya Bologna şehrinde yaşamaktadır.

K2 faciasının anlatıldığı Rüya ve Kader filminin fragmanı..

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: