BALIK TUZAKLARI – 3

maxresdefault

Bir önceki yazımızda bahsettiğimiz pet şişe tuzağı, çok küçük balıklar içindi. Büyük balıklar için, daha büyük sepetlere ihtiyacımız var. Doğada bulduğumuz malzemeler ile güzel bir sepet yapmak mümkün.

Kullanacağımız temel malzeme sarmaşıklar. Çünkü sarmaşıklar kırılmadan eğilip bükülebilir, şekil verilebilir ve dayanıklıdırlar. Üstelik ormanda ağaçlara sarılmış sarmaşıkları bulmak kolaydır..

Önce kalın ve ince olmak üzere sarmaşıkları mümkün olduğunca uzun uzun topluyoruz. Önce kalın sarmaşıklardan beş-6 tanesini, bir yıldız oluşturacak şekilde yere koyuyoruz.

Daha sonra ince sarmaşıkları, göbekten başlayarak, bir alttan bir üstten geçirerek örmeye başlıyoruz ve örerken de kalın sarmaşıkları yukarı doğru eğerek bir sepet yapmaya başlıyoruz.

imagesOrtaya böyle bir sepet çıkacak..

Şimdi sıra bu sepetin ağzına, içeri balık girişine izin verecek bir tuzak yapmak. Bunun için bir sarmaşığı kıvırarak daire şekline getiriyoruz ve bağlıyoruz. Büyüklüğünü ise balık girişine izin verecek şekilde ayarlıyoruz. Daha sonra 5-6 ince uzun dal parçasını uçlarından bu daireye bağlıyoruz.

Sonra sarmaşıklarla yukarı doğru tekrar örüyoruz. Şimdi iki tane sepetimiz oldu. Biri büyük ve altı kapalı. Diğeri küçük ve altında bir delik var. Şimdi küçük sepeti, büyük sepetin içerisine, pet şişede yaptığımız gibi geçiriyor ve bağlayarak sabitliyoruz.

Artık yapmamız gereken içine yem koyup suya atmak. Afiyet olsun..

Comments
2 Responses to “BALIK TUZAKLARI – 3”
  1. furkancosgun dedi ki:

    Muhteşem bir yöntem ya bu….:D

    Beğen

  2. furkancosgun dedi ki:

    Muhteşem bir yöntem…inşallah deneme fırsatım olur…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: