TEK BAŞINA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ

phpThumb_generated_thumbnail

Bilge Kültür Sanat’ın, ”HERKES İÇİN” ana başlığı altında çıkardığı bir seri doğa sporları dizisi kitabı var. ABD’de basılan ”BASIC ESSENTIALS” dizisinin, dilimize çevrilmiş hali.

5165YDW40ML._SY344_BO1,204,203,200_

Şimdi tanıtacağımız kitap, bu seriden ”TEK BAŞINA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ”.

Kitabın yazarı ABD, Alaska’da yaşayan Adrienne Hall isimli profesyonel bir doğa sporcusu, dilimize çeviren ise Kaan Polatoğlu.

Kitap, cep kitabı diyebileceğimiz türden ve 80 sayfa.

Tercüme edilirken, sanırım daha kolay anlaşılabilmesi için, ülkemizden örneklere çevirilmiş, Kaçkarlar’dan bahsedilmiş. Adrienne Hall’un Kaçkarlar’a geldiğini, geldiyse bile buna kitabında yer verdiğini sanmıyorum. Ancak bu kitapta bir takım hataların oluşmasına neden olmuş. Örneğin ülkemizde yaşayan tek ayı türünün kara ayı olduğı gibi. Oysa ülkemizde hiç kara ayı yok. Bizdeki tek ayı türü bozayı.

Benim bu kitabı önemsememin esas nedeni, tek başına doğa yürüyüşünden bahsetmesi. Çünkü ülkemizde doğa sporları ile ilgilenenlerin ezici bir çoğunluğu, bunun çok tehlikeli olduğunu düşünüyor. Hatta ”tek başına yürüyen doğa sporcusu olmaz” diyen arkadaşlarım var. (Alpin sitil ile, dünyanın en tehlikeli bölgesine, 8.000 metrelik dağlara solo tırmanan pek çok dağcıyı görmemezden gelerek)

Oysa bu konu, bu sporda bizden ileri ülkelerde çoktan çözülmüş. İşte bir bayan doğa yürüyüşçüsü. Üstelik vahşi yaşamın ve coğrafyanın en zorlu bölgesinden. Tek başına doğa yürüyüşünün artılarını ve eksilerini anlatıyor.

Ben de tek başına yürüyen ve bunun ülkemizde de yaygınlaşması gerektiğini düşünen biri olarak bu kitabı önemsiyorum..

Reklam
Comments
2 Responses to “TEK BAŞINA DOĞA YÜRÜYÜŞÜ”
  1. ahmetselimbaysal dedi ki:

    solo peçetenin bir reklamı sonrası diyordu ya hani: solo solo soloooo. hem dayanıklı hem hesaplı. Aklıma bu geldi şimdi iyi mi. Bizim solo yürüyüş diye tabir ettiğimiz tek kişilik yürüyüş/tırmanışın birçok olumsuz yönü olduğu gibi birçok olumlu yönü de var.
    bir zamanlar sanırım bu blogta mıydı gezenbilir.com da mıydı solo yürüyüşün olumlu yonlerini uzun uzun değerlendirmiştik. Solo yürüyüş yaptığımızda duyduğumuz birçok tanımsuz hissin tanımını o tartışmada yapmıştık.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: