GR 20 (KORSİKA)

dc787de8-0772-4142-aca9-3062c75ede59

GR ve arkasından gelen bir rakam, Avrupa’da ki uzun menzilli yürüyüş yollarını tanımlayan isimleridir. Büyük Rota anlamına gelen, Grande Randonee (Fransızca) , Grote Routepaden (Flemenkçe), Grande Rota (Portekizce) ve Gran Reccorrido (İspanyolca) kelimelerinin başharflerinden oluşur. GR serisi rotalar Fransa, Portekiz, İspanya, Hollanda ve Belçika sınırları içerisinde kalır. Çok fazla sayıda bu tip yol vardır. (Sayamadım, GR 579’a kadar numaralanmış yollar var, ancak arada pek çok numarada yok, sanırım toplamda 100’ün üstünde..)

carte_corse_gr20_jpg_20718

14229793-capitellu-lake-from-gr20-trail-located-in-haute-corse-inland-corsica-mountains-france

Bu yollardan en bilineni GR 20. Korsika adasını, kuzey-güney yönünde geçen 180 km. lik bu yol, içerisinde Likya Yolunun da yer aldığı, ”Dünyanın En Güzel 10 Yürüyüş Yolu” listesinde de yer alıyor. GR serisi yürüyüş yollarının da en zoru. Çünkü neredeyse tamamen dağlık ve kayalık bölgelerden geçiyor. Ancak teknik bir çıkışı gerektirecek yer yok. Kondisyonu iyi olan, fit durumda ki herkes yürüyebilir. Yolun zorluğu, 180 km gibi bir mesafede,  toplam 10.000 metre irtifa alıp vermek zorunda olmanızdan kaynaklanıyor. Yani Everest’ten de daha yüksek bir dağa tırmanmak gibi. O nedenle de ancak 15 günde yürünebiliyor..

gr20_day04_04_montecinto2

Yol tamamen işaretlenmiş durumda.İşaretleri de bizim yollarımız gibi Kırmızı-Beyaz..

Bu da iki arkadaşın, kamera görüntülerinden ve fotoğraflarından oluşmuş  Thru-Hike (Rotanın tamamının bir seferde yürünmesi) bir yürüyüş videosu..

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: