KARABİNA

Dağcılıkta çok yönlü kullanımı olan bir malzemedir karabina. Temel bir bağlantı parçasıdır. Emniyet kemerinden, emniyet istasyonlarından ipe kolaylıkla ve hızla bağlanmanızı sağlayabileceği gibi, sırt çantasına ıvır zıvır malzemeyi asmanıza da yarar..

İsmini meşhur KARABİNA tüfeğinden olur. Bu tüfeğin askı kayışını tüfeğe bağlamak için geliştirilmiş bir parça olup, önceleri Carabiner Hook diye anılıyordu.. Zamanla hook ta atıldı, sadece Carabiner kaldı. Bizim dilimize de Karabina olarak geçti..

İlk kez 1911 de Otto Herzog adlı bir tırmanıcı tarafından Münih’te kullanıldı..

Karabinalar bir gövde ve bir kapıdan ibarettir.

Karabinalar birkaç türlü tasnif  edilir.

ŞEKİLLERİNE GÖRE KARABİNALAR:

1. Oval Karabinalar: Ağırlıklı olarak yapay tırmanışta kullanılır. Ayrıca malzeme istiflemede ve taşımada çok kullanışlıdır. Simetrik olması ve hatlarının yumuşaklığı ip ve makara sistemleri ile kullanılışını kolaylaştırır.  Ancak simetrik olması nedeni ile yük karabinanın iki tarafına eşit olarak yayılır. Dolayısı ile kapıya çok yük biner ve açılması olasıdır.

smg9153_copy2. D Karabinalar: D harfi şeklindedir ve yükün büyük kısmı kapının olduğu tarafa değil ana gövdeye biner. Bu suretle daha güvenli bir yapı ortaya çıkar. Oval karabinalardan daha hafif ve daha güçlüdür.

standard-d-lock-carabiner3. Asimetrik D Karibinalar: D karabinaların, kapının menteşesinin altında kalan kolun daraltılmış şeklidir. Bu şekilde karabina hafifler.

dmm-revolver-quicklock-carabiners-full

4. Armut Karabinalar (HMS): Armudu andıran bu karabinalar esas olarak malzeme taşımak, kilitli modelleri ise  emniyet almak için kullanılır.

9copy-15082012104950KAPILARINA GÖRE KARABİNALAR

1. Düz Kapı Karabinalar: Yay ile çalışır ve kapı boydan boya düzdür.

oval carabiner2. Eğik Kapı Karabinalar: Bu kapılar ip geçişini kolaylaştıran iç bükey bir yapıya sahiptir.

Mammut_element_key_lock_bent_gate_red_bild1

3. Tel Kapı Karabinalar: Kapı çelik bir telden oluşur. Diğer karabinalardan daha hafiftir. Zayıf gibi görünmesine rağmen darbe karşısında açılma olasılığı daha düşüktür.

hoodwire_clsd

4. Kilitli Karabinalar: Kapının açılışını önleyen bir kilit sistemi vardır. Güvenlik en üst noktadadır. Ancak takmak, çıkarmak zordur. Bu nedenle emniyet kemerinden ipe olduğu gibi temel emniyet noktalarında kullanılırlar.

İçerik5

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: