DOĞADA TEMEL İHTİYAÇLAR

Doğaya yaşamak zorunda kaldığımızda çözülmesi gereken pek çok sorun ve ihtiyaç vardır. Ancak bunları 3 temel kategoride toplamak mümkün..

1. BARINAK

2. SU

3. YİYECEK

1. BARINAK:  Bizi yağmurdan, kardan, soğuktan ve güneşten koruyacak bir barınak doğada yaşamanın temel ön şartıdır. Barınak olarak pek çok şey kullanılabilir. Bir mağara, bir ağaç kovuğu, ağaçlardan ve yapraklardan yapılmış bir sığınak, çadır, bivak (Su geçirmez bir torba) vb.

Ne var ki günümüz insanları bu konuda çok şanslı. Artık saatte 150 km hızında rüzgara  dayanabilen, alttan ve üstten su sızdırmazlığı tamamen sağlanmış modern çadırlar mevcut.

Ancak tüm bu barınaklar bizi sadece ıslanmaktan (ıslandığınız takdirde ısı kaybınız 20-25 kat daha artar) ve rüzgarın windchill dediğimiz etkisinden korur (Hissedilen sıcaklık). Isıtmaz. Ancak karşılaşılabilecek ve zaman zaman – 70 lere varan sıra dışı hava şartlarında donmaktan korumaz. Bu doğa şartlarında hayatta kalabilmek için başka ekipmana ihtiyaç vardır. O konulara daha ileride detaylı olarak değineceğiz.

2. SU: İnsan vücudunun % 70’i sudur. Bu suyun % 2’sini kaybettiğimizde DEHİDRASYON denen sıvı kaybı durumu ortaya çıkmaya başlar. Yorgunluk, halsizlik şeklinde başlayan bu tablo, su kaybı devam ettikçe bilinç kaybına ve sonunda da ölüme gider. Normal günlük faaliyetler esnasında bir kişinin su kaybı 2-2,5 litre civarındadır. Efor gerektiren doğa sporlarında ise bu kayıp günde 5-7 litreye kadar çıkabilir. Bu nedenle çok kısa sürede dehidrasyona girmek mümkündür.

3. YİYECEK: Doğada temini en zor ihtiyaçlardan biridir ve özel beceriler gerektirir. Bir ormanda bile kalmış olsanız, bulduğunuz bitkileri ve meyveleri doğrudan yeme şansınız yoktur. Çünkü doğada gördüğünüz  bitkilerin büyük bir bölümü zehirlidir. Hatta yenebilir bitkilerin, kendilerine çok benzeyen, zehirli bir benzeri de neredeyse mutlaka vardır. Avcılık ise bambaşka bir bilgi ve beceri konusudur.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: