PUNCAK JAYA – 4884

582385

Okyanusya’nın en yüksek dağı, Papua Yeni Gine Adasının, Endonezya’ya ait olan Batı Papua bölgesinde ki Puncak Jaya dağıdır. Carstensz Piramidi de denir. Yüksekliği bazı kaynaklarda 5030 m. olarak gösterilsede, 4884 m. dir. Puncak Jaya Endonezyaca ”Zafer Zirvesi” anlamındadır. Carstensz Piramidi (4884 m.) dışında, Doğu Carstensz (4808 m.), Sumantri (4870 m.) ve Ngga Pulu (4863 m.) olmak üzere 3 zirvesi daha vardır.

Cartenz_map_papua

İlk kez 1623 yılında Hollandalı kaşif Jan Carstenszoon (Jan Carstensz) açık bir havada, uzaktan dağın zirvesinde ki buzulları farketti. Bu keşfi ”Ekvator Bölgesinde buzul mu dedin?” yaklaşımıyla Hollanda’da alay konusu oldu.

Puncak Jaya‘ya ilk kez 1909 yılında Hollandalı Hendrik Lorentz Albert, yanında altı taşıyıcı ile birlikte ulaştı.

Dağa ilk tırmanma girişimi, 1936 yılında Hollandalı bir ekspedisyon tarafından yapıldı. Ekipten 3 kişi Anton Coljin, Jean Jacquez Dozy ve Frits WisselCarstensz Piramidi hariç diğer 3 zirveye tırmanmayı başardılar.

Carstensz Piramidi‘ne ise ilk kez 1962 yılında,  Heinrich Harrer (Hayatı Tibet’te 7 Yıl filmine konu olan dağcı) liderliğindeki bir Avusturya  ekspedisyonu tarafından tırmanıldı. Heinrich Harrer, beraberinde Yeni Zellandalı Philip Temple, Avusturyalı kaya tırmanıcı Russell Kippax ve Hollandalı Albertus (Bert) Huizenga olmak üzere zirveye ulaştı.

Puncak Jaya zirve sıcaklığı ortalama 0.5 C olup, üzerinde 4 büyük buzul vardır. Ancak buzullar 1970’den beri hızla geri çekilmektedirler.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: