VINSON DAĞI – 4897 MT.

Vinson_Summit_View_SSW

Antartika kıtasının en yüksek dağı olan Vinson Dağı, 1957 yılında, ABD Deniz Kuvvetlerine bağlı uçakların bir keşif uçuşu esnasında keşfedilmiştir. Coğrafi Güney Kutbuna 1200 km.mesafededir. Uzunluğu 21 km., genişliği ise 13 km. dir. Adını Antartika araştırmalarını teşvil etmiş Amerikalı senatör Carl Vinson‘dan almıştır.

vinson-map

Dağ, teknik açıdan zor bir dağ değildir. Kazma ve krampon kullanabilen herkesin çıkabileceği bir teknik zorluk seviyesine sahiptir. Ancak gene de olağanüstü kötü hava şartları, onu  dünyanın tırmanması en zor dağları arasına sokar. Isı yaz aylarında bile (Kasım-Aralık) – 30 C derecedir. Dağ, diğer kutup bölgelerine göre daha az kar alır, ancak bunun yanında hızı 150-200 km.yi bulabilen çok sert rüzgarlara açıktır.

19047767

Dağın keşfinden sonra, 1963 yılında, iki gurup (Amerikan Alpin Kulüp ve Ulusal Bilim Vakfı) birbirinden bağımsız olarak bölgeye sefer düzenleme çabasına giriştiler. 1966 yılında bu iki bağımsız girişim birleşti ve National Geographic Society ve ABD Donanması’nın finansal desteği ile bölgeye bir ekspedisyon düzenlendi. Dağın ilk tırmanışı da bu ekspedisyon esnasında, 17 Aralık 1966 tarihinde, Amerikan Alpin Kulüp sporcuları tarafından yapıldı.

Son yıllarda, 7 kıtasının en yüksek zirvelerine tırmanan insan sayısı arttığı için, artık Şili’den yaklaşık olarak kişi başına 30.000$’a, Vinson dağına seferler düzenlenmektedir.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: