KAFA FENERİ SEÇİMİNDE TEMEL ESASLAR

black-diamond-revolt-headlamp

Ben genelde doğa yürüyüşlerine giderken, ağırlığı azaltma adına yanıma tek bir fener alıyorum. Kafa feneri… El ve çadır feneri taşımıyorum. Tercihimi kafa fenerinden yana kullanmamın nedeni, karanlıkta çalışırken her iki elimi de kullanmama imkan vermesi. Üstelik tüm işimi görmem için de yeterli oluyor.

İşte bir kafa feneri seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar…

1. Fenerde kullanılan lambalar Led olsun… Lambalar genel hatlarıyla iki türlüdür. Elektrik akımının üstünden geçtiği tungsten telini ısıtarak aydınlık sağlayan klasik akkor lambalar ve yarı iletken maddenin üzerinden geçen elektronların hareketiyle ışık üreten led lambalar. Akkor lambalar kısa ömürlüdür, darbelere dayanıksızdır ve ısı üretir. Led lambalar ise uzun ömürlüdür, neredeyse hiç ısı üretmez ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. O nedenle seçtiğiniz kafa feneri led lambalı olsun.. (Gerçi artık neredeyse tüm fenerler led lambalı üretiliyor)

2. Çıkış gücü; doğa yürüyüşçüleri ve kampçılar için 100-150, kaya tırmanışçıları ve yüksek irtifa dağcıları için 350-500 lümen arasında olsun… Fenerlerin çıkış gücü lümen olarak belirtilir. Lümen ne kadar yüksekse, o kadar güçlü ve parlak bir ışık elde edersiniz. Ancak çıkış gücü arttıkça, enerji tüketimi de artar. Yani pillerini ya da şarjını daha çabuk tüketir. Bu nedenle doğa yürüyüşü için 125-150 lümenlik bir kafa feneri idealdir. Hem her türlü işinizi görecek ışığı rahatlıkla sağlar, hem de pilleri/şarjı daha uzun süre dayanır. Ancak kaya tırmanışı ve yüksek irtifa dağcılığında can güvenliği açısından, iyi bir görüş çok önemlidir.  Bu nedenle 350-500 lümenlik bir kafa lambası almakta büyük fayda vardır.

3. Farklı çıkış güçlerinde çalıştırılabilsin… Pek çok fenerin çıkış gücü ayarlanabilir. YÜKSEK, ORTA, ALÇAK ya da YÜKSEK, ALÇAK gibi… Bu sayede ihtiyaca göre ışığın çıkış gücünü arttırıp azaltabilir ve pilini/şarjını daha uzun süre kullanma imkanı bulabilirsiniz. (Bunu baktığınız cisimle aranızda ki mesafeye göre otomatik olarak belirleyen akıllı kafa fenerleri de mevcut.)

4. Kırmızı ışık ve flash seçenekleri olsun… İnsan gözü karanlığa yaklaşık 30 dk. da uyum sağlar ve çevresini fark edebilir bir hale gelir. Yakılacak beyaz bir ışık bu uyum sürecini sonlandırır ve ışığı kapattığınızda tekrar karanlığa uyum sağlamanız gerekir. Oysa kırmızı ışık, bu uyum sürecini beyaz ışık gibi bozmaz ve kapattıktan çok kısa bir süre sonra tekrar görebilir hale gelirsiniz. Flash, yani yanıp sönme özelliği de, haberleşme ve bir tehlike sinyali gönderme açısından önemlidir.

5. Su ve toz geçirmez olsun… Kafa fenerini doğada kullanacaksınız. Yani yağmur, kar, toz toprak altında…. O nedenle su ve toz geçirmez olması çok önemli. Aksi takdirde etkinliğin ortasında fenersiz kalabilirsiniz. Su ve katı madde geçirmezlik değerleri IP Kodu olarak gösterilir. IP 65 gibi. İlk rakam katı cisim, ikinci rakam ise su geçirmezlik değerini belirtir. (X koruma yok demektir) Bu değerlerin ne olduğu aşağıda ki tablodadır.

Doğa yürüyüşü için asgari IP 54 olması önerilir. Yüksek irtifa dağcıları ise paraya kıyıp, en yüksek korumalı yani IP 68 olan kafa lambasını almalılar derim.

rsz_2untitled-1

6. Çalışma süresi uzun olsun… Kafa fenerlerinin hangi modda ne kadar süre çalışabilecekleri belirtilmektedir. Çalışma süresi ne kadar uzun olursa o kadar iyidir. (Bu kullandığınız pillerin özelliğine de bağlıdır)

7. Kafa askısı kaliteli olsun… Kafaya taka çıkara bir müddet sonra elastik kafa askıları bu özelliğini yitirebiliyor. O nedenle kafa askısı hem ayarlanabilir olmalı, hem de kaliteli malzeme ile üretilmiş olmalı…

8. Batarya… Uzun süreli doğa yürüyüşü yapanlar pilli modelleri tercih etsinler. Çünkü pili yürüyüş süresince geçilecek köy bakkallarında bile bulmanız mümkün. Bu nedenle şarj için konaklama ya da uzun süreli bir mola verme ihtiyacınız ortadan kalkar. Ancak kısa süreli yürüyüş yapanlar ve kampçılar ise şarjlı modelleri tercih etsinler. Çünkü şarj edilebilir bataryalar çok daha uzun süreli kullanılabilirler.

Kafa feneri seçimine etki eden elbette başka etkenler de var. Ağırlık ve fiyat gibi. Ancak bu konuda bir öneride bulunmaya gerek yok. Çünkü her şeyde olduğu gibi paranın yettiği en kaliteli ve en hafif ürünü almak, tüm ekipmanlar için geçerli bir ortak kural.

Markalara gelince; Petzl en iyi kafa fenerlerini üreten marka diyebiliriz. Tüm ürünlerini güvenle kullanabilirsiniz. Ayrıca ülkemizde satılan Black Diamond ve Fenix marka fenerleri de gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: