14 EKİM 2014 ANNAPURNA FACİASI

NEPAL-master675

14 Ekim 2014 tarihinde, Annapurna masifinde (Nepal) meydana gelen bir kar fırtınası 43 kişinin ölümüne neden oldu. Pek çok insanda soğuk ısırması nedeniyle uzuvlarını kaybetti. Bu, 40 dağcının öldüğü ve o güne kadar görülmüş en büyük dağcılık felaketi olan Pamir faciasından (17 Temmuz 1990)  bile daha büyük bir felaketti. Üstelik ölenler yüksek irtifa dağcıları değil, ticari turlarla trekking yapmak için bölgeye gelmiş doğa yürüyüşçüleriydi..

Annapurna Circuit, Nepal’in en ünlü ve en çok turist çeken yürüyüş yollarından biri… Halen dünyanın en güzel yürüyüş yolu olarak kabul ediliyor. Bu ünvanı da boşuna değil… Çünkü Annapurna masifinde yer alan ve yükseklikleri 8.000 metre civarında olan pek çok zirvenin etrafını saran bu yürüyüş yolu büyüleyici manzaralara sahip. Mesafesi 241 km. Yaklaşık 1000 metre irtifadan başlıyor ve en yüksek noktasında 5416 m. irtifaya kadar çıkıyor. Yani herkesin yürüyebileceği bir yol değil. Teknik gerektiren bölümleri var… Ciddi bir ekipman ve deneyim gerektiriyor. Ancak paranın sözünün geçtiği her yerde olduğu gibi ekipman ve deneyime bakan yok. Pek çok ticari firma, parayı basan herkesi alıp dolaştırıyor.

14 Ekim 2014 günü  aniden bastıran bir kar fırtınası, ticari firmalar tarafından Annapurna Circuit‘te çıkarılmış doğa yürüyüşçülerini yakaladı… O an yolda kaç kişinin olduğu tam olarak bilinmiyor. Ancak 500 civarı yürüyüşçünün olduğu tahmin ediliyor.

map-nepal-annapurna

ANNAPURNA CIRCUIT:

 

ANNAPURNA CIRCUIT’TE 3D DOLAŞIN:

 

Facianın bu kadar büyük olmasının ana nedeni, Ekim ayında asla beklenmeyen olağanüstü bir hava durumunun ortaya çıkması… Öylesine olağanüstü ki, 12 saatte düşen kar miktarı 1.8 metre… Kurtulan doğa yürüyüşçülerinin ifadelerinden, yerel rehberlerin hiç birinin -hava şartları gittikçe kötüleşmesine rağmen- bu seviyede bir kar yağışını öngöremedikleri anlaşılıyor. (Daha sonra bu hava şartlarına, komşu ülke Hindistan’da 7-14 Ekim tarihleri arasında meydana gelen Hudhud Tayfunu’nun yol açtığı tahmini yürütülmüştür.)

HudhudlargeFırtınadan önceki ve sonraki uydu fotoğrafları

Fırtına 17 Ekim salı günü öğleden sonra tüm şiddetiyle Annapurna Circuit‘i vurdu. En yıkıcı etkiyi de yolun en yüksek noktası olan Thorong La Geçidi civarında yaptı. Jomsom ve Manang köyleri arasında kalan bölgede görüş bir anda sıfıra indi ve tüm yürüyüşçüler bulundukları noktada sıkışıp kaldılar. Durumun vehameti, yol üstündeki bir çay kulübesine sığınan 3 İsrailli doğa yürüyüşçüsünün, İsrail Konsolosluğuna cep telefonu ile ulaşması üzerine anlaşıldı. Derhal kurtarma çalışmaları başladı. Nepal Silahlı Kuvvetleri de arama kurtarma çalışmalarına dahil oldu.

Ancak hızla biriken kar Jomsom – Manang arasında bir dizi çığ meydana getirdi ve  yakınıda ki tüm doğa yürüyüşçülerini ezdi geçti. Farklı ülkelerden 21 doğa yürüyüşçüsü ile 22 Nepalli rehber ve hamal, ya çığ altında kalarak ya da soğuktan donarak hayatını yitirdi. 518 kişi kurtarıldı. (Pek çok kaynakta farklı rakamlar mevcut. Kurtarılan sayısı minimum 385, maksimum 518 olarak veriliyor.)  Kurtarılanların bir kısmı ise donma nedeniyle bazı uzuvlarını kaybettiler.

Olay olup, iş işten geçtikten sonra klasik suçlama faslı başladı. Firmalar, Nepal hükümetini fırtına uyarısı yapmadığı için eleştirdiler. Nepal hükümeti de firmaları, para kazanma hırsıyla deneyimsiz insanları dağa çıkarmakla suçladı. Rehberler, yola devam etmeleri konusunda firmaların baskısı altında bulunduklarından şikayet ettiler.

Herkes topu diğerine attı ve neticede zaman geçti, her şey unutuldu gitti… ”Yanlış nerede sorusu?” sanırım bir sonraki felakete kadar da bir daha sorulmayacak..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: