NEDEN TARP KULLANMALIYIM?

ABD ve Avrupa ülkelerinde pek çok doğa yürüyüşçüsü tarp kullanıyor. Hatta çadır kadar yaygın diyebilirim. Bizde ise esamesi okunmuyor. Her tür ürünü bulabildiğiniz outdoor mağazalarımızda, maalesef hiç tarp satılmıyor. Nedeni belli… Talep yok…

Tarpın yurt dışında çok yaygın olmasının nedeni, yürüyüş yollarının binlerce, hatta onbinlerce kilometreyi aşacak kadar uzun olması ve çok yaygın bir thru-hike (yolun bir seferde tamamını yürümek) kültürünün bulunması.. Elbette sırtta çanta, dağ bayır binlerce kilometre yürüdüğünüzde ağırlık çok önemli hale geliyor. Hatta o kadar önemli ki, bir kaç gram ağırlık bile hesap edilmeye başlanıyor. Hafiflemenin en önemli ayaklarından biri de tarp kullanmak..

Ben de 25 kiloluk sırt çantası ile başladığım uzun süreli doğa yürüyüşlerinde, zaman içinde 6-7 kiloya (su, yiyecek ve yakıt hariç) kadar inmeyi başardım. Bunu da mecburiyetten yaptım. Çünkü bir haftadan sonra iş tam bir ızdıraba dönüşüyor. Ya hafifleyecektim, ya da uzun süreli doğa yürüyüşlerini bırakacaktım. Ben hafiflemeyi seçtim. Bu hafifleme serüvenimin son halkası da Çin’den aldığım  3 x 3 mt. lik bir tarp oldu.

Tarplar çok farklı ebatlarda olabiliyor. Ancak en çok kullanılanlar 3 x 3 ve 2 x 3 mt. boyutlarında olanlar. 3 x 3 mt. ve daha büyük ebatlı olanlar çadır gibi her yanı kapalı olarak kurulabiliyor. Daha küçük ebatlı tarplarda ise en azından bir taraf açık kalıyor.

Bir de panço tarplar var. Onlar genelde 2.6 x 1.5 mt. civarında bir büyüklüğe sahipler. Bu nedenle hem çok daha hafif oluyorlar, hem de sizi yağmurluk taşıma derdinden de kurtarıyorlar. Bir taşla iki kuş yani… Ancak burada önemli bir hususa dikkat etmek gerekiyor.  Tarp kullanmaya doğrudan panço tarplar  ile başlarsanız, muhtemelen ilk yağmurda ciddi şekilde ıslanırsınız. O nedenle, 3 x 3 mt. tarplarla işe başlamalı ve tecrübe kazandıkça 2 x 3 mt. lik tarplara ve ardından da panço tarplara geçmelisiniz.

TARPIN AVANTAJLARI:

1. Çok hafiftir: Ultralight çadırlar bile minimum 1 kg. civarında iken, tarpların ağırlığı 150-900 gr. arasında değişiyor. Hatta minimalistlerin, evde ürettikleri tarplar 50 gram kadar.. Yani tarpların çadıra göre çok belirgin bir ağırlık avantajı var.

2. Çok daha az yer kaplar: Tarp, polleri ve zemini olmadığı için çok küçük bir paket haline getirilebilir. Genellikle tarp paketleri 0.5 lt. lik bir su şişesi kadardır.

3. Çok daha ucuzdur: 1 kg.lık ultralight bir çadır 600-1200 TL. civarında iken, 750 gramlık  bir tarp 60-70 TL. gibi bir fiyatla satın alınabilir. Yani çok daha ucuzdur. (Gerçi ocak söndürecek fiyatlarda da tarplar var.)

4. Çok farklı şekillerde kurulabilir: Çadırınızı sadece tek bir şekilde kurabilirsiniz. Tasarlandığı gibi…. Oysa tarpla pek çok farklı kurulum yapmak mümkün. Hatta sınırsız bile diyebiliriz. Ben şu an yaklaşık 20 civarında farklı kurulum yapabiliyorum. Ama herhangi biri, bambaşka tasarımlar geliştirebilir. Bu çeşitliliğin çok büyük avantajları vardır. Kamp yerine, kaç kişi olduğunuza ve hava durumuna özel, farklı kurulumlar yapabilirsiniz.

https://dogayakacis.com/2014/01/08/tarpin-kurulumu/

5. Çadıra göre çok daha rahat ve geniştir: Tek kişilik çadırlar, genelde 60-75 cm. genişliğinde ve  50-90 cm. yüksekliğinde oluyor.. Anlayacağınız tabut gibi… Bu darlık özellikle yağışlı havalarda büyük sıkıntı yaratıyor. Benim uzun süreli yürüyüşlerde kullandığım çadır, 2.1 kg ağırlığında tek kişilik İgloo 63177-1. Diğer tek kişilik çadırlara göre çok büyük sayılır. 100 cm. genişlik ve 90 cm. yüksekliği var. Ona rağmen içinde uzun süre kalmak çok zor. Likya Yolu yürüyüşünün ilk haftası sürekli yağmurlu geçmiş ve ben de bir hafta müddetle her akşam saat 18-19.00 gibi çadıra girip, tüm geceyi çadırda geçirmek mecburiyetinde kalmıştım. Gerçekten çok zor… Oysa Çin’den aldığım 3 x 3 mt. lik tarpı ilk kez kurup içine girdiğimde büyük bir şaşkınlık yaşadım. İgloo çadırdan sonra bana çok büyük, hatta devasa geldi. Rahatlıkla 3 kişi altında geceleyebilir. Yani tarp çadıra göre size çok daha geniş bir kullanım alanı sunar.

xtarp-g-allegee (675 x 479)

6. Tarp içinde yemek yapabilirsiniz: Çadır içinde yemek yapmak son derece sakıncalıdır. Çünkü ocağın devrilmesi halinde çadırınız 1-2 dakika içinde tamamen yanabilir. Bu size bir şey olmasa bile, asgariden açıkta gecelemek demek. Yazsa sorun değil, ama kışsa açıkta gecelemek çok ciddi bir sorun… Oysa tarpın bir zemini olmadığı için ocağınızı yakıp içinde rahatlıkla yemek yapabilirsiniz. Ocağınız devrilse bile önemli bir sorun yaşamazsınız. (Çadır/tarp içerisinde yemek yememe ve bulundurmama temel prensibini de hatırlatmak isterim. Ancak özel yer ve durumlarda çadır içinde yemek yapmalısınız.)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

7. Tarp barınak dışı amaçlar içinde kullanılabilir: Tarpın çadıra nazaran daha geniş bir kullanım alanı vardır. Örneğin güneşten korunmak için gölgelik olarak kullanabilir, sağanak yağmur yağarken bir tarpın altında yemeğinizi yiyebilir, hatta ateş de yakabilirsiniz.

Spey-Descent-Tarp-and-Fire_655

8. Tarp çok kolay kurulur: Tarpın kurulumu çok  basittir ve hızla kurulabilir. Ağaçlara bağlayarak ya da batonlarınızı kullanarak 1-2 dakika içinde tarpınızı kurabilirsiniz. Bu da kötü hava şartlarında büyük bir avantajdır.

9. Tarpla doğayı çok daha iyi hissedersiniz: Tarp, doğa yürüyüşçüsünün, doğaya çıkış amacına çok uygun bir barınaktır. Çadır içine girdiğinizde doğayla bağınız kopar. Oysa tarpta her an önünüzdeki ormanı, denizi, nehri,  gökyüzünü görürsünüz. Doğayla ilişkiniz uyurken bile sürer.

10. Neredeyse her tarafı açık olduğu için tarpta, çadırdaki gibi terleme (su buharı yoğunlaşması) olmaz. Sabahları daha kuru kalkarsınız. (Her tarafı kapalı kurulumlar hariç)

11. Tarp sıcaktır: Yağışlı olmayan havalarda, tarp önünde bir ateş yakarak ısınmak mümkündür. Özellikle soğuk havalarda bu çok büyük bir avantajdır. Bunu çadırda yapamazsınız.

tarp tent

TARPIN DEZAVANTAJLARI:

1. Sinekler: Bence tarpın tek dezavantajı bu. Çünkü sineklerin yoğun olduğu yaz mevsiminde tarp kullanmak gerçekten sıkıntılı… Ben genelde uzun süreli yürüyüşleri Mart ve Nisan aylarında yaptığım için sinekler bir sorun teşkil etmiyor. Ancak bu yıl haziran ayı içerisinde yaptığım bir kampta, sabaha karşı tarpın içini sivrisinekler bastı. Sokulmadık santimetre karem kalmadı. Büyük bir mücadele verip uyumaya çalışsam da, en sonunda yenilerek havlu attım ve kalktım. Öğleden sonrada her yerim kızarmış ve kabarmış bir vaziyette eve döndüm.

2. Böcekler: Aslında böcekler bir dezavantaj mıdır, tam olarak bilemedim. Çünkü benim böcekler ile bir sorunum yok ve aklıma bile gelmeden mışıl mışıl uyuyabiliyorum. Ancak böceklerden korkan pek çok insan var. Başta da bizim hanım. Örümcek görse, aslanla burun buruna kalmış gibi tepki veriyor. Bu tip böcek korkusu olan insanları göz önüne alınca, tarp dezavantajlı doğal olarak. Gerçi onunda formülü var. ”Bug Net” denilen bir tür cibinlik kullanmak.. Ancak bu takdirde ağırlığı biraz daha arttırmış oluyorsunuz. (Örneğin Gatewood Cape Panço Tarp 300 gram. Serenity Net cibinlik de 300 gram. Ağırlık ikiye katlıyor, 600 grama çıkıyor.)

3. Akrep, yılan, fare vb. küçük canlıların ziyareti: Bence bu pek sağlam temelleri olmayan bir korku… Çünkü tüm bu canlılar, kolay kolay size sokulmazlar, hatta kaçarlar. Yeter ki, tarpınızı yuvalarının üzerine kurmayın ve içinde açıkta yiyecek bırakmayın. Ben ormanda defalarca açıkta geceledim. Hiç bir olumsuzluk yaşamadım. Yurt dışında tarp kullananların anılarında da, çok ender olarak bir fare ya da rakunun tarpa girmesi dışında hiç bir olumsuzluğa rastlamadım.

TARP HAKKINDA YANLIŞ BİLİNENLER:

1. Tarpta ıslanırsınız.. Bu doğru değildir. İyi ve doğru kurulmuş bir tarp sizi yağmurdan bir çadır kadar, hatta daha iyi koruyabilir.. Çünkü tarp tek parçadır ve üzerinde fazla dikiş yoktur. Oysa çadır çok dikişlidir. Bu dikişler ısıl bantla bantlanmış bile olsalar, bir müddet sonra su alabilir. Özellikle de eski bir çadırsa..

2.  Tarp soğuk olur, karda kışta kalınmaz.. Barınakların iki temel amacı vardır. Sizi ıslanmaktan ve rüzgarın windchill etkisinden korumak. Tarplar bu iki görevi de mükemmel şekilde yerine getirir. Hatta reflektör görevi görecek büyük bir kaya önüne tarpınızı kurarsanız, yakacağınız ateş size ekstra bir ısınma imkanı sağlar. O nedenle soğuk havalarda ve karda da tarpı rahatlıkla kullanabilirsiniz. (Yüksek irtifa ve ekstrem şartlar hariç) Hatta böcek, sinek derdi bittiği için kışın tarp kullanımı çok daha rahattır.

3. Gece uyurken, yırtıcılar, yılanlar, böcekler, küçük hayvanlar tarpa  gelir ve bize zarar verebilir. Pek temeli olmayan bir korkudur. Çünkü tüm canlılar, bizden uzak durmak için azami gayreti gösterirler. Yeter  ki siz, onları davet edecek şekilde, içeride yiyecek ve koku çıkarıcı malzemeler bulundurmayın. Kolay kolay hiçbiri gelmez. Gelse de sizlere bir zararı olmaz, rahat olun..

 

Reklam
Comments
14 Responses to “NEDEN TARP KULLANMALIYIM?”
 1. Celal ÖNGÜN dedi ki:

  paylaşım için teşekkürler

  Beğen

 2. mustafa dedi ki:

  iyi bir tarp ı nerden alabiliriz acaba

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Mustafa Bey,
   Ülkemizde hiç bir yerde satılmıyor. Bir tek Decathlon’da var. O da çok ağır. Ancak internet üzerinden, Amazon ve E-bay’dan almanız mümkün. Bu iki sitede pek çok çeşidi var. Ben DD Hommocks firmasının 3×3 tarpını öneririm. 35 Euro civarında bir fiyatı var. Daha ucuz bir tarpı ise Çin’den, Aliexpress.com dan almanız mümkün.

   Ben şunu aldım.
   http://www.aliexpress.com/item/Wind-Tour-3-3M-Ground-Mat-Sheet-Tent-Mat-For-Outdoor-Camping-Hiking/1944825850.html

   Kalitesi ve su geçirmezliği gayet iyi. Ancak 8 bağlantı noktası var. Çok farklı kurulumlar yapabilmek için kenarlara 8 adet daha delik açtırmanız gerekir. Ancak sorun değil. Brandacılarda çok kısa bir sürede ve küçük bir ücretle yaptırmanız mümkün. Ancak biraz daha ağır. 900 gr. sanırım.

   Beğen

 3. oknytk dedi ki:

  Ben kendime bir kaç yüz gram daha ağırlık yaparak tarp ve hamak kombinasyonunu kullaniyorum. Hem geceleri çok daha rahat bir uyku uyuyorum. Hem de cibinlikli hamak kullandigim için sinek derdinden kurulmuş oluyorum. Bu sayede mat taşımaya da gerek kalmıyor. Bu nedenle ekstra ağırlık yaratmiyor denebilir. Ancak tek sıkıntısı kamp yaptığınız araziye bağlı olarak hamak kuracak ağaç bulamayabiliyorsunuz. Buna dikkat edilerek kamp yeri seçildiği sürece oldukça kullanışlı, rahat ve hafif. Tarp yazısını görünce deneyimimi paylasmak istedim. Bu konuya ilgisi olanlara belki yardimci olur.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,

   Katkı için teşekkürler. Ben henüz hiç hamak kullanmadım, ama oldukça ilgimi çekiyor. Yurt dışında tarp-hamak kombinasyonu çok yaygın. Ülkemizde de satılan Lawson hamak, tarp ta gerektirmiyor. Üstelik ağaç olmadığında yere de kurabiliyorsunuz. Aslında oldukça iyi bir seçenek..

   Beğen

   • oknytk dedi ki:

    ben kendi aldigim kumaşlarla yaptim tarp-hamagimi. cokta uygun fiyata mahal ettim. tabi ki soylediginiz gibi baton veya duz bir dali kullanarak yere de kurabilirsiniz.

    Liked by 1 kişi

 4. Yusuf dedi ki:

  Yine çok şey öğrendim komutanım, elinize sağlık 🙂

  Beni tedirgin eden her şeyden bahsetmişsiniz. Korkulacak bir şey kalmadı. O zaman şimdi sipariş verip ilk tarpımı edineyim.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Yusuf Bey,
   Tarp gerçekten çok hafif ve kullanışlı.. Gönül rahatlığı ile kullanın. Kısa sürede alışırsınız.Yolunuz açık olsun..

   Beğen

 5. Deniz dedi ki:

  Farkında olmadan tarp kullanmışız da haberimiz yokmuş 🙂 Üstümüze germek için kamyoncu brandası tabir edilen büyükçe su geçirmez bir brandayı, kampa giderken yanımıza alıp deliklerinden çadır kazıkları ile yere tutturmuş,geri kalan yerleri de ağaçlara germiştik. Üçgen çadır benzeri bir alan oluşturup çatı noktası için de irice bir dal kullanıp yarı çadır yarı gölgelik bir yapının içinde kalmıştık. Yaz vakti olduğu için gayet havadar yatmıştık içinde. Burada paylaşımları gördükten sonra anladım ki doğru yoldayız…

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,
   Tarp İngilizce ”Tarpaulin” sözcüğünün kısaltılmışı. Anlamı da, katranlı muşamba, branda demek. Yaptığınız şey o nedenle tam anlamıyla tarp kullanmak olmuş..

   Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,sanırım bu Texsport’un tarpı. Biraz ağır olmakla birlikte gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: