SHISHAPANGMA – 8027 MT.

Dünyada ki 8.000 mt. lik 14 dağın en alçağı olan Shishapangma, Çin (Tibet) sınırları içinde yer alır. Nepal sınırına da 5 km. mesafededir. Sankstiritçe adı Gosainthān‘dır. Dağın adının ne anlama geldiği konusunda pek çok farklı görüş vardır. ”Çimenli Ovalar Üstünde” anlamına geldiğini söyleyenler olduğu gibi, ”Ölü hayvan eti” anlamına geldiğini söyleyenler de vardır. Bir söylenceye göre bir yıl yoğun kar ovadaki hayvanları öldürmüş ve insanlar bir yıl boyunca bu hayvanların donmuş etlerini yemek zorunda kalmışlardır. Gosaithan ise ”Kutsal Yer”, ”Azizin Yeri” anlamındadır.

8.000 lik dağların içerisinde eğim olarak en az eğimlisi ve dolayısıyla tırmanması en kolay olan dağdır. Yüksekliği 8.27 metredir. (Ancak pek çok kaynakta 8013 metre olarakda verilmektedir.) Klasik rotalar kuzey rotalarıdır ve 5.000 metrede ki ana kampa araçla ulaşım mümkündür. Güney rotası ise 2.200 metrelik, 50 derece eğime sahip zor ve teknik bir rotadır.

Shisha Pangma Xi372 _ R_Dujmovits www_amical_de

 Dağın  Kuzeyi

Shisha Pangma ShiEv281 _ R_Dujmovits www_amical_de

 Dağın Güneyi

Dağın ilk tırmanışı, 2 Mayıs 1964’de 10 kişilik bir Çin ekibi tarafından Kuzey yüzünden yapılmıştır.  Güney yüzünden ise ilk kez, 1982 yılında  İngiliz dağcılar, Doug Scott, Roger Baxter, Jones ve Alex MacIntyre tarafından çıkılmıştır.

Bugüne kadar  Shishapangma dağında meydana gelen kazalarda toplam 29 dağcı ölmüştür.

Dağın ilk Türk çıkışı  30 nisan 2013 günü Tunç Fındık tarafından yapılmıştır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: