LILLIAN ALLING

1925 ya da 1926 yılında Lillian Alling isimli gizemli bir genç bir kız, Josef adlı bir adamı aramak için ABD’ne gelir. Jozef  kimdir bilinmez. Belki sevgilisiydi, belki de akrabası….(Ancak Lillian’ın yaptıklarına bakınca,  kara sevda gibi gözüküyor..)

Lillian Alling onun İngilizceleştirilmiş adıdır. Gerçek adı bilinmiyor. Nereli olduğu konusu da kesin değil. Çok büyük bir ihtimalle Rus. Ancak hayatı araştırılırken, onun Polonyalı, hatta Estonyalı olduğunu söyleyenlere bile rastlanmış. Ancak Rusya’ya gitmeye çabası, Rus olma ihtimalini güçlendiriyor.

Liilian Alling 2

Lillian Alling

Lillian arar tarar, Jozef’i bulamaz ve memleketi Rusya’ya dönmeye karar verir. Ancak Rusya çok uzaktır. Arada koca bir okyanus vardır ve buna karşılık Lillian‘ın beş parası yoktur. Ancak Lillian kolay pes edecek bir kız değildir. Haritayı açar ve Bering Boğazı’nın en dar yer olduğunu görür ve buradan Rusya’ya geçmeye karar verir. Fakat önünde aşması gereken büyük bir sorun daha vardır. Lillian New York’tadır ve Alaska’ya kadar nasıl gidecektir? Fazla düşünmez, bu yolu yürüyecektir. (Kimine  göre bu yürüyüş Jozef’in izini sürerek yapılmıştır.) 

Untitled-1 (969 x 1249)

New York nire, Bering Boğazı nire?

1927 yılında, 27 yaşında ki Lillian yürüyüşe başlar. (1926 yılında yürüyüşe başladığı ve 30 yaşında olduğu da söylenir.) Nereye gittiğini soranlara bozuk aksanıyla”Sibirya’ya gidiyorum” diye cevap vermektedir. Yanında küçük bir sırt çantası ve kendini korumak için bir somun anahtarı taşımaktadır.

lilian_alling_1

Kanada Vancouver civarında, çok ağır kış şartlarına rağmen yürüyüşe devam etmeye çalıştığı için, kendi can güvenliği açısından polis tarafından hapse atılır. Ancak sadece ilkbahara kadar onu orada tutabilirler. Bahar’da yürüyüşüne tekrar başlar.

Lillian pek çok güçlüğe rağmen, dünyanın en ıssız, en vahşi coğrafyalarında yürüyerek 3 yılda Bering boğazına ulaşır. Eskimolar tarafından, buradan tekne ile Sibirya’ya geçirilir.  Rusya’ya geçtikten sonra ne olmuştur bilinmez..


Alling-Harbour

wild_west_women

Bu gizemli kızın hikayesi pek çok kitaba konu olmuş, adına şiirler, şarkılar yazılmış, hatta Kanada Vancouver Operası tarafından adına opera bestelenip sahnelemiştir.

”LILLIAN ALLING” OPERASINDAN

İşte bu kız, bir yürüyüş yolunu boydan boya yürümek anlamına gelen Thru-Hike‘ın (Through Hike) anasıdır. Yürüdüğü yerin mesafesi kuş uçumu 6000 km. kadardır. Gerçekte ise yürüdüğü yol muhtemelen 12.000-15.000 km. kadardır. Hikayesinde ki bilinmezlikler ve Rusya’ya geçtikten sonra izinin kaybolması, onun ”Gizemli Kız” olarak adlandırılmasına neden olmuştur.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: