DAĞCILIK VE DOĞA FİLMLERİ – 25

97. 180 SOUTH (2010)

Maceracı Jeff Johnson’ın, çocukluğunun kahramanları olan Yvon Chouinard ve Doug Tompkins’in, 1968 yılında Patagonya’ya  yaptığı yolculuğu tekrar etmesini konu alan, belgesel tadında ve muhteşem görüntüleri olan bir film.

180south-3

 

98. A MAP FOR SATURDAY (2007)

Bu da harika bir belgesel. Her günü cumartesi günü gibi yaşayan ve elinde harita, sırtında çanta tüm dünyayı tek başına dolaşan genç/yaşlı maceraperestlerin hikayeleri.

A-map-for-saturday

 

99. NANOOK OF THE NORTH (1922)

1922 yılı yapımı bu film, belgesel sinemanın en önemli örneklerinden biridir ve kutup bölgelerinde çekilen ilk belgesel kabul edilir. Yöneten Robert J. Flaherty, Kanada’nın kuzeyinde, Hudson körfezinde yaşayan bir Eskimo aileye misafir olur ve 2 yıl onlarla yaşayarak,doğayla mücadelelerini filme çeker. Dönüş yolunda tüm filmlerin yanması üzerine tekrar döner ve bir yıl daha onlarla yaşayarak filmi tekrar çeker. İkinci filmin çekiminden kısa bir süre sonra Nanook ailesi donarak ölür. Bu acı olay, filme promosyon malzemesi yapılır. Bu yönüyle de çok tartışılmış bir filmdir. 79 dakikalık bu filmi mutlaka izleyin. Özellikle küçücük bir kanodan, tüm Nanook ailesinin çıktığı sahne beni çok etkilemişti.

936full-nanook-of-the-north-poster

 

100. ON THE ICE (2011)

Alaska’da ki küçük bir kasabada yaşayan ve çok yakın arkadaş olan 3 gencin arasında bir kavga çıkar ve kaza ile içlerinden biri ölür. Diğer ikisi, korkularından yalan söylerler ve bu yalan ağı her geçen gün artarak büyür. 2011 Seattle Film festivalinde en iyi film seçildi.

poster-v3

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: