TAKOZLAR

İçerikTakozlar, tırmanış esnasında çatlaklardan emniyet almaya yarayan, metal bir kafa ile ona bağlı ip ya da telden oluşan emniyet aletleridir.

Metal uçlar (Genelde alüminyum) kayadaki çatlaklara yerleştirilir ve buna bağlı tel ya da ipe karabin takılarak emniyet alınır. Takoz ufaldıkça ip yerine tel takılır. Çünkü takoz boyutu ile birlikte ip çapınında küçülmesi gereklidir. İnce iplerin de doğal olarak çekeri azdır. (Temel olarak 6 mm den küçük bağlantı deliği olan takozlara tel bağlanır)

Telli takozların telin sert olması nedeniyle takılması, ipli takozlara göre daha kolaydır, ancak, tırmanıcının hareketiyle de çıkabilir.

Takozlar, sikkelere nazaran çok daha hafiftirler ve çatlaklara daha kolay yerleştirilirler. çekiç kullanmayı gerektirmedikleri için doğaya çok daha az zarar verirler.

Takozlar ilk kez 1950 ve 1960’lı yıllarda İngiliz dağcılar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Demiryolu kenarında buldukları metal parçaları toplayarak, çatlaklarda kullanmışlardır.

1972 yılında ABD’li bir dağcı olan Yvon Chouinard ilk modern takozu üretmiştir. Daha sonra da Tom Frost ile beraber 6 yüzlü Hexentric’i (Türkçede kullanılan biçimiyle Eksantrik) tasarladılar.

1000wEksantrik

Takozların pek çok farklı modelleri vardır. Uca doğru genişleyen, iç bükey, altı yüzlü  (Eksantirik) , üç noktalı (Trikem), Yaylı (Friends) vb. Kullanım yerleri de çatlakların yapısına göre değişir.

55294-large_work-Technical_Friends_5.0_11TFA050_17

Friendimages2    Tricam

Comments
One Response to “TAKOZLAR”
Trackbacks
Check out what others are saying...
  1. […] Takozlar Değişik şekillere sahip metal bir uç ve buna bağlı ip veya telden oluşan bir sapı olan takozlar kayadaki çatlaklara yerleştirilerek ve saplarına karabin takılarak kullanılırlar. Sikkelere oranla daha hafif ve takılması kolay olduğu için kayalara zarar vermez ve çekiç kullanımı gerektirmezler. […]

    BeğenBir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: