CASCADE DESIGNS

zz

Cascade Design, özellikle Therma-Rest matları ve MSR çadırları ile çok ünlü bir ABD firmasıdır.

1971 yılında, Seattle‘de ki dünya havacılık devi Boeing firması, 50.000 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Bu Seattle şehri için büyük bir yıkımdı. Hatta öylesine ki, bilboardlara, ”SEATTLE’DEN AYRILACAK SON KİŞİ SENMİSİN? LÜTFEN IŞIKLARI SÖNDÜR” afişleri asıldı.

İşten çıkarılanlar arasında, Seattle‘li bir dağcı olan John Burroughs‘ün, çok yakın iki  mühendis arkadaşı Jim Lea ve Neil Anderson’da vardı. John, iki mühendis arkadaşını, tüm dünya dağcılarının daha hafif, daha konforlu ve daha sıcak matlara ihtiyacı olduğu konusunda ikna etti.

662395507_S2upk-XL

Jim, birgün John‘un bahçesinde, köpükten yapılmış bir bahçe minderine diz çökmüş çalışırken bir anda kafasında bir fikir belirdi. Hava geçirmez iki kumaş parçası arasına köpük koymak. Hemen bir prototip üzerinde çalışmaya başladılar. Bir tost makinası ile ısıtarak, kumaş ile hücreler halindeki köpüğü birbirine kaynattılar. Buna bir de hava giriş vanası eklediler. Bir müddet test ve araştırma/geliştirmeden sonra, 1972 yılında Cascade  Designs Firması olarak, Therma-Rest adı altında patent alarak dünyanın ilk şişme matlarını üretmeye başladılar.

Firma bugün Therma-Rest matlara ilave olarak, MSR markası altında, Çadır, Ocak, Mutfak Malzemeleri, Su Arıtma Cihazları ve Baton, SealLine markası altında Su Geçirmez Torba ve Çantalar, Platypus markası altında Hidrasyon çantaları ve suluklar, PackTowl markası altında havlular üretmektedir.

Ancak firmanın tüm dünyada bilinen markaları Therma-Rest ve MSR‘dir.

Ülkemizde ki resmi ithalatçısı bir Ankara firması olan Karma Grup‘tur.  http://www.karmagrup.com.tr (Sitesi yapım aşamasında)

RESMİ SİTESİ: http://www.cascadedesigns.com

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: