LYNN HILL

lynnhill01

Lynn Hill, Catherine Desteville‘nin çağdaşı ve spor tırmanış yarışmalarında ki amansız bir rakibi olarak, tartışmasız 80’li yıllar kaya tırmanıcılığına damgasını vuran iki kadından biridir.

Lynn Hill, 3  Ocak 1961’de 7 çocuklu bir ailenin 5. çocuğu olarak Detroit, ABD’de doğdu. Çok kalabalık bir ailesi ve kendisini takip edecek fazla göz olmaması nedeniyle, ağaçlara, elektrik direklerine tırmanan yaramaz bir kız olarak büyüdü. Doğumundan kısa bir süre sonra ailesi California’nın Fullerton kentine yerleşti. 8 yaşında YMCA jimnastik takımına girdi ve 4-5 yıl jimnastik yaptı.  Vücut koordinasyonunu geliştiren bu spor, onun ilerki yıllardaki kaya tırmanışına çok önemli bir katkı sağladı. Bu esnada yavaş yavaş, kadın hakları ve ırkçılık üzerine kafa yormaya başladı. (İlerde sıkı bir kadın hakları ve ırkların özgürlüğü savunucusu olacaktır.)

Lynn-Hill-1-Grunewald

Lynn Hill,  14 yaşında Joshua Tree‘de kaya tırmanmaya başladı. Çok kısa zamanda gelişme göstererek 5.10 zorluk derecelerini tırmanmaya başladı. Ondan sonra Yosomite vadisine yöneldi. 2 yıl sonra, 5.11 zorluk derecelerini tırmanabiliyordu.

Lynn Hill, Yosemite vadisinde, hem sevgilisi hem partneri olacak John Long ile tanıştı. 1982’de birlikte, o dönem ABD’nin en zor rotası olan Telluride yakınındaki Ophir Broke (5.12d) tırmanışını yaptılar.

1983 yılında, New York, New Platz‘a taşındı. Burda, o bölgenin en zor rotası olan Vandal’s (5.13a) ikinci tırmanışını gerçekleştirdi. Bu tırmanış onu ABD’nin en önde gelen kaya tırmanıcıları arasına soktu ve önüne bazı fırsatların açılmasını sağladı.

Lynn Hill, 1986 yılında İtalya’nın Arco kentinde yapılan uluslararası spor tırmanışına davet edildi. Burada Catherine Desteville ile tanıştı. Yarışmada Catherine Desteville, final rotasını çıkamayıp, Lynn Hill çıktığı halde, Catherine Desteville bir puanlama garabetiyle 1. oldu.

Aynı yıl Fransa’da yapılan ”Büyük Tırmanış Yarışması”na katıldı. Catherine Desteville‘nin katılmadığı bu yarışmada Lynn Hill birinci oldu.

1987’de, Fransa Grenoble‘de yapılan dünya şampiyonasında, Catherine Desteville tutmaması gereken bir tıtamağı tuttuğu için diskalfiye edilince Lynn Hill 1. oldu.

Bundan sonraki yarışmalarda 1. lik ikisi arasında gitti geldi. 1988’de Desteville, dağcılığa daha fazla zaman ayırmak için yarışmalardan çekilince meydan Lynn Hill‘e kaldı. Ondan sonra katıldığı tüm yarışmalarda 1. olarak kraliçeliğini ilan etti.

Bu arada kaya tırmanışına da devam etti. 1990 yılında, Cimai‘de ki Masse Critique rotasını 9 gün süren bir tırmanışla tırmandı. Bu o güne kadar bir kadının tırmandığı ilk 5.14 zorluk dereceli rota idi.

1990 yılında, ibre Lynn Hill aleyhine dönmeye başladı. Bu yıl yapılan Dünya Kupası Şampiyonasında birinciliği Fransız İsabelle Pattissier ile paylaştı. 1991’de boşanınca, moral bozukluğu ile yarışmaya katılmadı.

1.53 boyunda ki, kendi küçük, ama kaya tırmanıcılığı büyük kadın, 1993 yılında yarışma dünyasından tamamen çekildi. Halen Fransa’da Grenoble’de yaşamaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: