AMERICAN DISCOVERY TRAIL

IMG_20130628_100850

ABD’ni doğu-batı istikametinde, Atlantik sahilinden, Pasifik sahiline boydan boya kateden American Discovery Trail‘dir. Mesafesi sıkı durun 10.944 km. dir.

Yol 15 eyaletten geçer.

usa

American Discovery Trail, yürüyüş yolu olması yanında, araba, bisiklet, at ile de katedebileceğiniz tam anlamı ile bir macera yoludur.

Yol üzerinde, 14 milli park, 16 milli orman, 5 doğa yürüyüş yolu, 10  tarihi yürüyüş yolu ile,  ABD’ye özgü bir kavram olan, 23 Milli Rekreasyon Yolu (National Recreation Trail) bulunmaktadır.

Yol, aşağıda görülen logonun yer aldığı plaketler ile işaretlenmiştir.

adt

American Discovery Trail, dünyanın en uzun yürüyüş yollarının bulunduğu ABD’de, biraz geri planda kalmıştır. Çünkü o kadar uzundur ki, en iddialı yürüyüşçülerin bile gözünü korkutmaktadır. Oysa Appalachian Trail (3518 km), Pasific Crest Trail (4286 km), Continental Divide Trail (5000 km) gibi ünlü yollar, yürüyüşçülere Thru-Hike (Yolu bir seferde başlayıp bitirme) ve Yo-Yo Hike (Yolu bir seferde bitirip, geri dönme) imkanı vermektedir. (Bu tip yürüyüş ABD’de çok yaygındır.)

Yolun tamamını yürüyen ilk yürüyüşçüler, Joyce ve Pete Cottrell isimli bir çift olmuştur. Ancak onlarda yolun tamamını bir seferde değil, iki yıl içinde bölüm bölüm yürüyerek, 2003 yılında tamamlamışlardır.

27 Şubat-15 Ekim2005 tarihinde ise, Marcia ve Ken Powers isimli bir karı koca, günde ortalama 35 km yürüyerek yolun 8.140 km. yürüdü.

Yolu boydan boya yürüyen ise ”Aslan Kral” lakaplı Mike Daniel oldu. 17 Haziran 2007- 5 Kasım 2008 tarihleri arasında yolun tamamını, üstelikte solo olarak yürüyerek bir rekora imza attı.

Youtube’ta Mike Daniel‘in bu yürüyüşüne ait ”Episode One-American Discovery Trail” diye başlayıp devam eden pek çok video mevcut. Arzu edenler seyredip, yol hakkında çok daha geniş bilgi sahibi olabilirler.

michaeldaniel_1_200Mike Daniel

Mike Daniel, American Discovery Trail 60. Bölüm

Mike Daniel’in yolu bitiriş videosu

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: