ROYAL ROBBINS

İçerik

Warren Harding‘i daha önce tanıtmıştık. Harding‘ten bahsedipte Royal Robbins‘ten bahsetmemek olmaz. Çünkü her ikiside hiç bitmeyen bir tartışmanın ateşleyicileri ve tarafları olmuşlardır.

Royal Robbins, 3 Şubat 1935’de Batı Virginia-ABD’de doğdu. Kaya tırmanmaya, 1950 yılında, Kaliforniya’da ki Stony Point‘te başladı. Çok kısa zamanda büyük bir gelişme göstererek, 1952 yılında, ABD’de ki ilk 5.9 zorluk derecesinde rota olan, Tahquitz Kayalıkları’nda ki ”Open Book” rotasını tırmandı.

Royal_Robbins_by_Tom_Frost

1953 yılından sonra Yosemite vadisinde tırmanmaya başladı. 1957 yılında, iki arkadaşı ile beraber, Half Dome‘un kuzeybatı duvarının ilk çıkışını gerçekleştirdi. Bu aynı zamanda Half Dome’un ilk çıkışıydı.

1961’de El Capitan‘da; Salathe Duvarının, 1964’de North American Duvarının, 1967’de batı  Batı yüzünün ilk tırmanışlarını gerçekleştirdi. Gene 1967 yılında Half Dome Tis-sa-sack rotasının ilk çıkışını gerçekleştirdi.

images

1963’de ters eğimli Leaning Tower ve 1968’de El Capitan’ın ilk solo çıkışlarını gerçekleştirdi.

Royal Robbins, Yosemite vadisi yanında dünyanın muhtelif yerlerinde de önemli çıkışlar yaptı. 1962’de Alplerde, Küçük Dru batı yüzündeki Direkt rotasını tırmandı. 1965’de aynı yüzde Süperdirekt rotasını açtı. 1964’de Kanada’da Proboscis güneydoğu yüzünde yeni bir rota açtı. 1968’de gene Kanada’da ki Edith Cavell dağı kuzey yüzünün ilk solo tırmanışını yaptı.

Royal Robbins 1971’de ”Temel Kaya Tırmanışı” ve 1973’de ”İleri Kaya Tırmanışı” kitaplarını yazdı.

Royal Robbins‘i dünya dağcılığı için önemli kılan esas şey ise, serbest tırmanışın en ateşli savunucusu olması oldu. Başını Warren Harding’in çektiği ve ”EN AŞAĞIDAN BAŞLA, EN TEPEDE BİTİR” diye özetlediği ve zirveye giden her yol mübahtır diye özetleyebileceğimiz yapay tırmanışa şiddetle karşı çıktı.

Warren Harding ve arkadaşları, inanılmaz derecede çok bolt  ve sikke kullanıyor, tırmanmak için bunlara basmaktan ve tutunmaktan hiç çekinmiyorlardı. Tırmanıcılar, gerektiğinde dinlenmek için boltlarda kendilerini askıya alabiliyorlardı.

Royal Robbins buna şiddetle karşı çıktı. Ona göre bu tırmanış sporunun ruhuna aykırıydı. Tırmanıcılar, sadece kayanın doğal yüzlerini kullanarak tırmanmalı, sikke ve boltlar, sadece emniyet almak için ve mümkün olan en az sayıda kullanılmalıydı.

Royal Robbins, serbest tırmanışın bayraktarlığını öylesine bir güçle üstlendi ki, Warren Harding’in El Capitane Dawn  Wall rotasının ilk çıkışını yapmasından sonra aynı rotayı çıkarak bütün bolt ve sikkeleri söktü. Bu da ilk bolt sökme eylemi oldu.

Royal Robbins, kendi adı ile kurduğu ve bu gün hala faaliyette olan, outdoor üreticisi firması ile, aynı zamanda başarılı bir iş adamıdır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: