JEAN – CLAUDE DROYER

184469171_640

Jean-Claude Droyer, serbest tırmanışın Fransa’da ki en büyük temsilcisidir.

Jean-Claude Droyer 8 Mayıs 1946’da Paris‘te doğdu ve büyüdü. Babası profesyonel bir futbolcu olmasına rağmen, spora hiç ilgi duymadı. Kendini tamamen derslere vermiş bir çocuktu. Alplerde yaptığı bir tatil, onu bir anda dağcılığa döndürdü.

droyer

Tırmanmaya,  16 yaşında Paris yakınlarında ki Fontainbleau kayalıklarında başladı. İlk büyük başarısını, 1971 yılında Mont Blanc Brevna yüzündeki Temel Rotanın 2. solo çıkışını yaparak gösterdi. Aynı yıl, Petit Dru batı yüzündeki Amerikan Direkt rotasının ilk solo çıkışını yaptı. Bu çıkışı Fransa’da çok ses getirdi.

Gene aynı yıl, Mont Blanc’ta, Tacul Contamine-Mazeaud ve Tacul de Mollaret Seigneur rotalarının ilk kış çıkışlarını yaptı.

images

1973 yılında İngiltere’ye gitti ve İngiliz dağcılardan serbest çıkış tekniklerini ve felsefesini öğrendi. Fransız dağcılığının gelişiminin serbest çıkışta olacağına inandı. 1975’de düşüncelerini eyleme dönüştürmeye karar verdi. Verdon Boğazı’ndaki Eros’un Zaferi Rotası’nı, dağcılar elleriyle tırmanmak zorunda kalsınlar diye, takoz, sikke ve boltları sökerek tırmandı. Bu eylemi Fransız dağcıları çılgına çevirdi. Rotayı sprey boya ile boyayarak tepki koydular.

numc3a9risation0014

Aslında Jean-Claude Droyer, amacına ulaşmıştı. Fransa’da yoğun bir yapay tırmanış, serbest tırmanış tartışması başladı. Gittikçe artan sayıda insan ve dağcı, Jean-Claude Droyer‘e hak verir oldu.

(5.11.b/c)’de, her yıl tırmandığı rotaların zorluk derecelerini arttırarak, serbest tırmanışla da en zor rotaların tırmanılabileceğini herkese gösterdi. 1976’da Saussois Sarı Sırt (5.10.c), 1978’de Cima Grande Comici (5.11.b/c)  ve 1979’da Cima Ovest Cassin rotalarını (5.11.b/c) tırmandı. 1977’de Walter Bonetti’nin 150 emniyet noktası ile tırmandığı Büyük Capucin‘i sadece 8 emniyet noktası ile tırmandı.

1980’de Buoux’da ki La Gougousse (5.12.a) rotasını tırmandı. Fikirleri Fransa’da artık çok büyük kitleler tarafından kabul ediliyordu ve  Jean-Claude Droyer, Fransız dağcılığına yepyeni bir yön vermeyi başarmıştı.

1985 yılında, tırmanma yarışmalarına karşı, ”19’lar Manifestosu”nun yayınlanmasına ön ayak oldu.

Halen Paris’te yaşamaktadır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: