KRAMPON

gd_crampon-alpinisme-petzl-sarken-spirlock

Krampon, kar ve buz üzerinde yürürken ya da tırmanırken, kaymayı önleyen ve bir çekiş gücü yaratmamızı sağlayan temel bir dağcılık malzemesidir. Özellikle  kış dağcılığı ile yüksek irtifa dağcılığının olmazsa olmazlarındandır.

Krampon ilk kez bir İngiliz dağcı ve kaya tırmanıcı olan Oscar Eckenstein tarafından 1908 yılında 10 noktalı olarak tasarlanmıştır. (Eckenstein aynı zamanda kısa buz kazmasını da tasarlamıştır) Bu tasarım daha sonra İtalyan Henry Grivel tarafından, ticari olarak piyasaya sürülmüştür. 1930 lu yıllarda öne eğik dişli krampon tasarımı piyasaya sürülmüş ve buz tırmanıcılığında çığır yaratmıştır.

Oscar_EckensteinOscar Eckenstein

Untitled-1

Kramponlar genelde sertleştirilmiş çelik, alüminyum ya da her ikisinin karışı ile üretilir ve bağlama şekillerine göre 3 e ayrılırlar.

1. Tam otomatik kramponlar:

Ön ve arka kısmından ayakkabının çıkıntılarına oturturularak bağlanan krampon modelidir. Çok kolaylıkla ve hızlı bir şekilde bağlanır. Ancak sert tabanlı ve hem önünde hem arkasında çıkıntılar olan özel dağcılık botları ile kullanılabilir.

pr_01_9831_max

1133_buyuk

   2. Yarı otomatik kramponlar

Arka taraf bağlaması otomatik kramponlar gibidir, ancak ön tarafı perlon ya da plastik bir parçayla ayakkabıya bağlanır. Bağlaması kolaydır. Ön tarafta çıkıntısı olmayan ancak arka tarafta olan ayakkabılara bağlanabilirler.

gd_crampon-alpinisme-petzl-sarken-spirlock

3. Bağlamalı kramponlar

Bağlamalı kramponlar ön ve arka taraflarındakiperlonlarla her türlü ayakkabı ile bağlanabilirler. Dezavantajı bağlaması zordur ve yüke maruz kaldıkça perlonlar gevşeyerek ayaktan çıkabilir.

pr_01_13263_max

Kramponlar ayrıca esnekliklerine, diş sayılarına ve diş yapılarına göre de farklıdır. Bu kadar seçenek krampon seçimini önemli hale getirir. Yapılacak faaliyete ve bota göre farklı krampon seçmek gerektirir.

KRAMPON / BOT KOMBİNASYONUUntitled-11

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: