VOYTEK KURTYKA

Kurtyka

Voytek Kurtyka, Jerzy Kukuczka ile ip birliği yaparak, Himalaya dağcılık tarihine damga vurmuş çok önemli bir dağcıdır.

25 Haziran 1947’de Polonya’da, Skrzynka adlı bir köyde doğdu. Daha sonra Wroclaw şehrine taşındılar. Babası tanınmış bir Polonyalı yazardır. Wroclaw Üniversitesinde Elektronik Mühendisliği okudu.

Dağcılık merakı 1960 yılında, 21 yaşındayken Tatra Dağlarında başladı. Kısa zamanda bu dağlarda, pek çok rotanın ilk çıkışını yaptı.

Daha sonra Alplere giderek, Büyük Joraslar ve Küçük Duru‘nun kuzey yüzlerinde pek çok yeni rotalar açtı.

1972 yılında, bir Polonya ekibiyle birlikte Afganistan’da ki Hindu Kush dağlarına gitti. Burada ekipten ayrılarak tek başına 6900 metrelik Acher Chioch Dağına alpin tarzı tırmandı.

1973 yılında, Avrupa kıtasındaki en yüksek dikey uçurum olan Norveç’te ki Troll Duvarı‘nın, ilk kış tırmanışını yaptı. Bu tırmanış, onun ülke sışında da tanınmasını sağladı.

the-troll-wallTroll Duvarı – Norveç

1974’de Lhotse ve 1976’da K2 Dağına düzenlenen, ancak başarısız olan iki Polonya ekspedisyonuna katıldı. Bu onu alpin tarzı tırmanışa itti.

1977’de, İngiliz Alex Maclntyre ve Amerikalı John Porter ile Hindu Kush Dağlarında, Koh-i Bandaka zirvesinin 2400 metrelik kuzeydoğu duvarını tırmandı.

1978’de Changabang‘ın güney yüzünde yeni bir rota açtı, 1980’de Dhaulagiri‘ye tırmandı.

Partneri İngiliz Alex Maclntyre, 1982 yılında taş düşmesi sonucu ölünce, Jerzy Kukuczka ile ip birliğine girerek efsanevi bir ekip oluşturdular. Kısa zamanda tüm zamanların en zorlu tırmanışlarından bazılarını gerçekleştirdiler. 1983’de  Gasherbrum II güneydoğu sırtı, Hidden Peak batı yüzünde yeni bir rota ve Hidden Peak-Gasherbrum II’nin yeni bir rotadan traversini gerçekleştirdiler.

Voytek-at-Squamish

1984 yılında, Kukuczka‘nın Reinhold Messner ile girdiği 8.000 lik dağlar yarışını onaylamadığı için ayrıldılar.

1985 yılında, Robert Schuaer ile birlikte Gasherbrum IV  batı yüzü tırmanışında, kötü hava şartları nedeniyle öngördüklerinden daha çok kalmak zorunda kaldılar ve yakıtları yiyecekleri tükendi. Zirvenin hemen altına kadar gelmeyi başaran ikili, canlarını zor kurtardılar.

1988 yılında Erhard Loretan ile 6239 metrelik Trango Kulesi doğu yüzüne, 14 gün süren uğraşlardan sonra efsanevi bir tırmanışı gerçekleştirdiler.

441597-work-namelesstower1Trango Kulesi

1990 yılında Erhard Loretan ve Jean Troillet ile birlikte, Cho Oyu güneybatı ve Shisha Pangma merkez zirveye güney yüzünden yeni bir rota açarak tırmandılar.

Ayrıca, Nanga Parbat, Makalu, K2 dağlarına da başarlı olmayan tırmanış denemeleri olmuştur.

Polonya’da serbest tırmanışta kullanılan ve zorluk derecelerini belirleyen Kurtyka ya da Krakowska Scala’sını hazırlamıştır.

Kurtyka, aynı zamanda 5.14 zorluk derecelerini tırmanmış çok iyi bir kaya tırmanıcıdır.

Yüksek irtifa dağcılığını ‘‘ACI ÇEKME SANATI” olarak tanımlamıştır.

Halen eşiyle birlikte Polonya’da yaşamaktadır.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: