TIRMANIŞ AYAKKABISI

La-Sportiva-Rock-Climbing-Shoes

Kaya tırmnışının en önemli malzemelerinden biri, Kaya Tırmanış Ayakkabısıdır. Ülkemizde KATA (KAya Tırmanış Ayakkabısı) ve FRICTION olarak bilinmektedir. Bu ayakkabının İngilizcesi FRICTION’mış deyip, internette aramaya çalışırsanız, ya da yurtdışından almaya çalışırsanız sükutu hayale uğrarsınız. Çünkü friction ”sürtünme” demek olup, yurt dışında ayakkabılar için bu isim kullanılmaz. Bize özgü bir kullanımdır. Ayakkabılara CLIMBING SHOES denir.

Tırmanış ayakkabılarının birinci temel özelliği tabanlarının sürtünme gücüdür. Tabanlarında sürtünme gücü yüksek, özel kauçuk kullanılır. Sertliği değişebilir. Çıkılan kayalara ve eğime bağlı olarak, sert veya daha yumuşak tabanlı olanları kullanılabilir.

scarpa-instinct-climbing-shoe_14

İkinci temel özellik taban tasarımındaki farktır. Resimlerde de gördüğünüz gibi burun kısmı aşağıya doğru eğimlidir. Bu tasarım, kayalardaki küçük çıkıntıları bile değerlendirmek ve parmaklara binen kuvveti tüm tabana yaymak için yaratılmıştır.

Üçüncü özellik, deri, sentetik deri ya da bez kullanılarak yapılan üst gövdedir. Üst gövde tırmanışçının hareket serbestisini en üst seviyeye çıkaracak şekilde tasarlanmıştır.

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: