JEFF LOWE

good-metanoia-photos-009

Jeff Lowe; modern buz tırmanışı tekniklerinin ve malzemelerinin yaratılması  konusunda, dağcılık sporuna büyük katkılar sunmuş çok önemli bir dağcıdır. Ayrıca 1000’in üstünde rotanın ilk çıkışını yapmış olması nedeniyle de bir efsanedir.

Jeff Lowe, 13  Eylül 1990’da, ABD’nin Utah eyaletinde, Ogden kentinde doğdu.Tırmanmaya, gene bir dağcı olan babasıyla başladı. 15 yaşında Kayalık Dağlarda ki Büyük Tetonlar’da buz tırmanışına başladı. 1970 yılında Mount Temple kuzey yüzünü ve 1971 de Kara Buz Kulvarı batı yüzünü tırmandı.

1978 yılında Colorado Bridalveil Şelalelerine solo bir tırmanış yaptı.Bu tırmanışı ülke çapında yankı yarattı ve onu Sports Illustrated dergisine kapak yaptı. 1982 yılında, Himalayalarda, 1500 metrelik bir buz duvarı olan, Kwangde kuzey duvarını tırmandı. Bu tırmanış o güne kadar yapılmış en uzun buz tırmanışı idi.

1988_ama_dablam_229-lille

Jeff Lowe,kardeşi ile birlikte buz tırmanışına ait pek çok malzemeyi tasarlamıştır. Buz vidası, tek parça kramponlar onların tasarımlarıdır. Pek çok malzemenin de ikinci nesil tasarımını yapmıştır.

1988 yılında ABD’de ilk  tırmanış yarışmasını organize etmiştir.

Lowe Alpine firması da Jeff Lowe tarafından kurulmuş, daha sonra İtalyan Asolo firmasına satılmıştır.

Halen malzeme üreticilerine danışmanlık yaparak hayatını kazanmaktadır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: