EMNİYET KEMERİ (KOŞUM)

Emniyet kemeri, tırmanışçının ipe bağlanmasını sağlayan parçadır. Temel dağcılık malzemelerinden biridir. Giyildiği bölgeye göre 3 e ayrılır.

1. Full Body Emniyet Kemeri: Hem bacaklarınız, hem de gövdenizle ipe bağlanmanızı sağlayan emniyet kemeridir. Emniyet faktörü en üst seviyededir. Sert düşüşlerde, dağcı ipte ters dönmez ve kemeri sıyrılmaz. Bu artısının yanında daha ağır olması ve hareket yeteneğini kısıtlarması olumsuz yönüdür. Genelde başlangıç seviyesinde kullanılır.

pr_01_17133_max

2. Alt Koşum: İpe bel ve bacaklarınızla bağlanmayı sağlar. Dağcılıkta en yaygın kullanılan emniyet kemeridir. Tırmanışçının hareket serbestisi en üst noktadadır. Tek mahsuru sert düşüşlerde dağcı ipte ters dönebilir ve gevşek bağlanmışsa sıyrılarak çıkabilir.

83481_buyuk_zoom

   3. Üst Koşum: Genelde tek başına kullanılmaz. İlave emniyet tedbiri gerektiğinde, alt koşumla birlikte kullanılır. Bu sayede tırmanıcı, emniyet ve hareket serbestisi arasında, içinde bulunduğu duruma göre seçim yapabilir.

pr_01_4061_max

Emniyet kemerleri, tırmanışçının bedenine göre farklı ebatlarda üretilir  ve genelde ayarlanabilir bir özelliğe sahiptirler.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: