JERZY KUKUCZKA

kukuczka

Jerzy Kukutczka, 14 adet 8.000 lik dağın tamamına çıkan 2. kişidir

24 Mart 1948 de  Polonya, Katowice‘de doğdu.. Daha çocukken bir dağcılık kulübüne girdi. Polonya’da dağcılık çok yaygındı ve devlet tarafından desteklenmekteydi. Bu  nedenle de bugün en çok rota, açık ara Polonyalı dağcılar tarafından açılmıştır.

Mount_Everest_-_Kukuczka_CzokSoldaki Kukutczk-Everest’te

Gençliğinde bir madende elektrik mühendisi olarak işe girdi. Himalayalarda tırmanmaya ilgi duyması ile birlikte, gerekli finansmanı dağcı arkadaşları ile baca temizleyerek kazandı..

fc4Baca temizlerken-Önde solda..

 1979 yılında Reinhold Messner 5. sekizbinliği tırmanışını tamamlamışken, o daha yeni başlıyordu. Ancak kısa zamanda onu yakaladı.  Artık tüm dünya nefes nefese hangisinin yarışı önce tamamlayacağını takip ediyordu.  Bir yıl farkla yarışı Messner kazandı. Ancak Kukuczka, 14 sekizbinliğin çoğuna yeni rotalar açarak tırması nedeniyle büyük iz bıraktı.

Kukutczka, çok gözü kara bir dağcı olarak bilinir. Neredeyse lügatında geri dönmek yok gibidir. Bu karakteristik özelliği, pek çok zirveye başarıyla tırmanmasını sağlamasının yanında, pek çok ta eleştiri almasına neden oldu.

K2 First Ascent South Face 1986 - Kurt Diemberger, Jerzy Kukuczka, Janusz Majer - The Endless Knot

Özellikle, emniyetli bir tırmanış stili olan,  partneri  Voytek Kurtkya’dan ayrıldıktan sonra neredeyse ip birliğine girdiği herkes öldü. Bu da çok eleştirilmesine neden oldu.

Kukutczka, sessiz sedasız, reklamı olmayan bir dağcı idi. Döneminin bir diğer yetenekli dağcısı Messner, başarılarının getirdiği şöhreti sonuna kadar kullanırken, o mütavazi bir şekilde yaşamına devam etti..

24 Ekim 1989 da Lohtse’nin Güney tarafından çıkarken tutunduğu ipin kopması sonucu düşürek öldü.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: