REINHOLD MESSNER

Günümüzün, belki de tüm zamanların en büyük dağcılarından biri Reinhold Messner.. Bu ünvanı da haksız değil. Pek çok ilke imzası var dünya dağcılığında.

Bu nedenle de, dünya ve ülkemizin önemli dağcılarını, kaya tırmanıcılarını tanıtmaya Messner ile başlıyalım dedik.

Reinhold-Messner-Rolex-Explorer-IIMessner; 17 Eylül 1944’de, Alplerin eyeğindeki Kuzey İtalya’da, Tyrol bölgesinde (I. Dünya harbinde Avusturya’dan İtalya’ya geçen ve Almanca konuşulan bir bölge) Brixen’de doğdu. Etkileyici zirve ve sırtlarla çevrili bir bölgede büyüdü. Yürümeyi öğrendikten hemen sonra tırmanmaya başladı.

Babası da bir dağcıydı. Onunla birlikte yaşadığı bölgede pek çok tırmanış yaptı. Yetişkinliğe eriştikten sonra da kardeşi Gunther ile Alpler’in en zor dağlarına tırmanmaya başladı.

messner-guntherReinhold ve Gunther Messner kardeşler..

1965 yılından 1969 yılına kadar, neredeyse Alpler’deki tüm önemli zirvelere çıkmıştı. Bu zirvelerin bir kısmına ilk çıkan olmuş, ya da yeni rotalar  açmıştı.

İlk yüksek irtifa ekspedisyonunu, 1969 yılında Peru’da ki 6634 metrelik Yerupaja Grande‘ye yaptı. Ertesi yıl Dr. Karl Herriligkoffer’in liderliğinde düzenlenen bir ekspedisyonla Nanga Parbat‘a (8125 Mt.) gitti. Kardeşi Gunther ile birlikte bu dağın efsanevi Rupal yüzünü tırmandı. (Rupal yüzü, 4600 metrelik dimdik bir kaya duvarıdır.) Ancak bu  başarı dönüşte kardeşi Gunther’in ölmesiyle bir trajediye dönüştü. Kendisi de 6 ayak parmağını kaybetti.

Bu trajedi Nanga Parbat adıyla filmleştirildi. (Filmle ilgili daha detaylı bilgiyi bu blogun Filmler bölümünde,  Dağcılık ve Doğa Filmleri-3’te bulabilirsiniz)

Bu kaza nedeniyle suçlandı. Kardeşini kaybetmenin ve bunun sorumlusu gösterilmesinin acısıyla içine kapandı.

bergsteiger_3

1972 yılında, Manaslu (8156 Mt.) güney yüzüne tırmanmak üzere bir ekspedisyona katıldı. Ekipten bir tek o zirveye ulaşabildi. İnişte Franz Jager ve Andi Shilink adlı dağcılar, çadırlarını bulamadı ve kar fırtınasında kayboldu.. Dönüşte bu iki dağcıya yardım etmemekle suçlandı.

Bu tip eleştirilere maruz kalmaktan bunaldı ve ekspedisyonlardan uzaklaşıp, küçük ve uyumlu ekiplerle tırmanma kararını aldı. 1974  yılında Arjantin’deki Aconcagua Dağı güney yüzünü solo olarak tırmandı. 1975 yılında Peter Habeler ile birlikte, ana kamp kurmadan, oksijen tüpü almadan tek seferde Gasherbrum I‘e tırmandı.

avalancheG1

1978 yılında bu ikili, aynı şekilde güney geçidinden Everst‘e tırmandı.. 1979 yılında gene oksijensiz ve solo olarak K2‘ye, aynı yılda kuzey yüzünden tekrar Everest’e tırmandı.

Bu başarılar devam etti. 1986 yılında Lhotse‘ye batı yüzünden tırmanarak, dünyadaki 14 adet 8000’lik dağa çıkan ilk insan oldu..

Bu başarıdan sonra yüksek irtifa dağcılığını bırakarak başka hedeflere yöneldi. 1989’da Arved Fuchs ile birlikte Antartika‘yı boydan boya geçti. 1993 yılında Grönland‘ı, 1994 yılında Gobi çölünü geçti.

messner0Fuchs ile birlikte Güney Kutbunda…

Bugün konferanslar vererek ve dağlarda yürüyüşler yaparak yaşamını sürdürmektedir.

 

 

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: