APPALACHIAN TRAIL (ABD)

Appalachian Trail, Smoky Mountains National Park, Tennessee

Appalachian Trail, dünyanın en eski ve en bilinen yürüyüş yolu.

Amerika’nın doğusundaki Appalachian dağları  boyunca toplam 10 eyaletten geçen bu yolun uzunluğu 3518 Km. Dünyanın en uzun yürüyüş yollarından biri. ”Yürüyüşün 3 Kralı (Triple Crown of Hiking)”  denen üç yoldan birincisi. (Diğerleri Continantal Divide ve Pasific Crest)

AppTrailMap.svg  Detaylı Harita

Bu yolu her sene 3 milyon kişi yürüyor ve bu 3 milyon kişiden yaklaşık 200 kadarı Thru-Hike denen şekilde, tek seferde yolun tamamını yürüyor. Ortalama yürüyüş süresi 5-7 ay.

Çok geniş ormanlık alanlardan geçen bu yol boyunca, zaman zaman 10 gün boyunca hiç bir yerleşim yerinden geçmek mümkün olmuyor. Bu nedenle vahşi yaşam da çok zengin.  Dünyanın en büyük siyah ayı popülasyonu bu bölgede. Ayrıca dağ arslanı, kurt, geyik, yaban domuzu gibi pek çok memeli türüne evsahipliği yapıyor.

Yol bayınca yürüyüşçüler için yapılmış 250 nin üzerinde barınak var. Yani her 10-15 km. de bir. Buralarda ücretsiz gecelemek mümkün. Ayrıca yerleşim yerlerinde, hostellerde, 5-10 dolar gibi çok cüzi ücretlerle de kalınabiliyor.

AppalachianTrailVA56toThreeRidgesOverlook56391

Yolun tamamı işaretlenmiş. İşaretler düz beyaz.. Durumuda çok iyi. Her eyalette kurulmuş ofisler tarafından sürekli kontrol edilip güncelleniyor. O açıdan yürümek kolay.

white blaze

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: