Ultralight Backpacking

Yurt dışında çok yaygın olan, ama ülkemizde karşılığı olmayan Ultralight Backpacking akımının önemini, 16 gün yürüdüğüm Likya Yolu’nda anladım. Daha önceden ilgimi çeken, ancak muhtelif nedenlerle yapmayı aklımdan bile geçirmediğim bu çok hafif doğa yürüyüş tarzının, uzun soluklu yürüyüşler için elzem olduğunu gördüm ve yoğun bir araştırmaya girdim. Bulduklarımı burada sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Ultralight Backpacking tarzı, bir kaya tırmanışçısı olan Ray Jardine’nin 1992 yılında yayınlanan ”Pasific Crest Trail (PCT) Hiker’s Handbook” isimli kitabı ile popülarite kazanmıştır. Ray Jardine, 4286 Km lik bu dünyanın en uzun yürüyüş yollarından biri olan PCT’i, ilk seferinde 11 kg’lık bir yükle, ikinci seferinde ise 4.1 kg’lık yükle yürümüştür. O güne kadar 25-30 kg’lık yükle yürüyen doğa yürüyüşçüleri içim bu tam bir devrim olmuştur.

Ancak bu yürüyüş tarzının gerçek sahibi, Emma Gatewood, halk arasındaki tabiriyle ”Grandma” Gatewood’tur.

Emma Gatewood, 1955 yılında, 11 çocuk ve 24 torun sahibi 67 yaşında bir kadınken, 3518 Km. lik Appalachian Trail’i tek başına yürüdü. Yürürkende yanında sadece bir battaniye, bir yağmurluk ve bir plastik duş perdesi vardı.

grandma-gatewood

Sıkı durun daha bitmedi. Emma 1960 yılında ve 1963 yılında bu yolu tek başına  iki kez daha yürüdü ve Appalachian Yolunu 3 kez yürüyen ilk insan ünvanını aldı. İşte Ulrtalight Bacpacking akımının anası bu ”Grandma” Getwood’ tur. Ray Jardin de geliştiricisi.

Tabi günümüze bu akım çok gelişti, çeşitlendi. Artık sırt çantası ağırlığına göre bir kategorilendirilme mevcut.

12 Libreden hafif MINIMALIST

20 Libreden hafif ULTRALIGHT

30 Libreden hafif LIGHTWEIGT

30 Libreden ağır PLUSH/DELUXE

(1 Libre= 0.453 gram)

Bugün tek kişilik bir çadır minimum 1 kg. Eğer ciddi bir bütçe ayırıp, en kaliteli markalardan alamazsınız bu ağırlık minimum 2 kg’a çıkıyor. Benim Likya Yolu yürüyüşünde kullandığım çadır İgloo 73166-1 tek kişilk çadırdı ve ağırlığı 2.1 kg’dı.

Ultralight Backpacking akımının temel barınağı, tarp. Hatta olmazsa olmazı. Batonlarla kurulan tarpın ağırlığı doğal olarak çok hafif. Aşağıda resmini gördüğünüz tarpın ağırlığı sadece 8.5 Ounce. (Yani 238 gr)

Bu tarp işini abartıp naylondan kendi yapan çok sayıda yürüyüşçü de mevcut. Aşağıda Youtube’tan linkini verdiğim videoda ki tarpın ağırlığı 51 gr..

Ülkemizde tarp kullanan var mı bilmiyorum. Mutlaka vardır ama bir elin parmaklarını geçmez sanırım. Çünkü ülkemizde ki hiç bir outdoor mağazasında tarp satılmıyor. (Decathlon hariç. Ancak orada satılan tarpın ağırlığı da 2.5 kg. Çadırdan beter) Satılmamasının nedeni de sanırım talebin olmaması.

Eeee ne de olsa biz, evlerinde misafir odası denen ve hiç kullanılmayan odaları bulunan bir toplumuz. Geniş ve ferah yerleri seviyoruz. O nedenle sanırım tarp bize pek uymuyor. Ama uzun süreli yürüyüşler için gerçekten, çadır yerine tarp taşımak büyük avantaj.

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: