IGLOO 63177-1 TEK KİŞİLİK ÇADIR

bindirbindirbindirbindirbindirbindir

Solo Likya Yolu yürüyüşü için yeni aldığım İgloo 63177 tek kişilik çadırı, yola çıkmadan hemen önce, bu cumartesi akşamı deneme fırsatım oldu. Tüm gece boyunca devam eden sağanak yağış ve zaman zaman sert esen bir rüzgar, oldukça iyi bir test ortamı oluşturdu.

İşte edindiğim izlenimler.

İGLOO outdoor malzemeleri üreten bir Amerikan firması. Esas uzmanlık alanı kamp soğutucuları. İkincil olarak da orta segment kamp çadırı üretiyor. Benim bu ikinci İgloo çadırım. Birincisinden çok memnun kalmıştım. O nedenle pek çok seçenek arasında tercih sebebim oldu.

ÖNCELİKLE BU ÜÇ MEVSİM BİR ÇADIR. YOĞUN KIŞ ŞARTLARINDA KULLANIMI MÜMKÜN DEĞİL. ANCAK DİĞER MEVSİMLERDE ÜLKEMİZİN HER YERİNDE GÜVENLE KULLANABİLİRSİNİZ.

fd9e6-phto0140

1.OLUMLU YÖNLERİ:

A. Oldukça küçük bir paket boyutu var. (35×16 cm.) Bu nedenle sırt çantasında taşımak mümkün.

B. Ağırlık 2.1 Kg

C. İç hacim oldukça geniş. Sizi boğmuyor. Yükseklik başucu 90 cm. ayak ucu 50 cm. En ise 100 cm.

D.Başucunda ve ayak ucuna yakın iki adet cebi mevcut. Ayrıca çadır feneri asmak için ipler mevcut.

E. Su geçirmezlik oldukça iyi. Tüm gece boyunca yağan sağanak yağmurda su almadı.

F. Orta şiddette esen bir rüzgarda hiç sorun çıkarmadı. Tünel tipi bir çadır olması, gergi ipleri sisteminin oldukça iyi olması nedeniyle, daha sert rüzgarlara da dayanabileceği hissini veriyor.

G. Dış tente, iç tenteyi tamamen kapatacak şekilde yere kadar iniyor. Bu nedenle sıçrayan yağmur damlalarının içeri girme şansı yok. Bu özellik aynı zamanda soğuk gecelerde daha iyi bir koruma sağlıyor.

H. Fiyat kalite ilişkisi çok iyi. Ben ucuzsepet.com’dan kargo dahil 97 TL’ye aldım. Tedarikçi firma And Outdoor da ise 104 TL.+ Kargo

 

2. OLUMSUZ YÖNLERİ:

A. Bagaj alanı çok küçük. Ancak ayakkabılarınızı koymanız mümkün. Sırt çantasını koymak ise imkansız. Ancak boşaltılmış sırt çantasını, çadırın içine, yanınıza almanız mümkün.

B. Önce iç tente kuruluyor. Daha sonra dış tente. Bu nedenle yağışlı havalarda çadırı kurarken, iç tenteyi ıslatmak kaçınılmaz.

C. İç tenteyi kurduktan sonra garip bir şekil ortaya çıkıyor. Çünkü poller baş-ayak eksenine dik değil. Yaklaşık 30 derecelik bir açıyla takılıyor. Simetri hastasıysanız yandınız. Aslında bu bir olumsuz yön değil. Farklı bir tasarım. Sanırım kullanım kolaylığını ve rüzgar dayanımını arttırmak için yapılmış.

D. Poller fiberglass. Sanırım 7.9 mm. Pol lastikleri biraz gevşek ancak ilk polden düğümü çekip biraz aşağıdan tekrar düğümlediğinizde istediğniz sertlikte ayarlamanız mümkün.

E.Tek kapılı

BU ÇADIRI DAHA SONRA, LİKYA – KARİA YOLU YÜRÜYÜŞLERİNDE VE ERCİYES’TE YOĞUN DOLU YAĞIŞI ALTINDA DA OLMAK ÜZERE DEFALARCA KULLANDIM. SON DERECE GÜVENİLİR BİR ÇADIR. ÜSTELİK DİĞER TEK KİŞİLİK ÇADIRLARDAN OLDUKÇA GENİŞ. ÜLKEMİZDE BULABİLECEĞİNİZ,  FİYAT-KALİTE İLİŞKİSİ EN İYİ TEK KİŞİLİK ÇADIR DİYEBİLİRİM..

SONUÇ OLARAK:  ALABİLİRSİNİZ.  bindir

Reklam
Comments
25 Responses to “IGLOO 63177-1 TEK KİŞİLİK ÇADIR”
 1. Ömer Faruk dedi ki:

  İyi günler mete bey internette bu çadırla ilgili bulabildiğim tek yorum sizinki, öncelikle bunun için teşekkürler.Kurulum videosunu paylaşmanız eksta güzel olmuş.

  Ama şunu sormak istiyorumi, paylaştığınız videonun sonunda (çadırının içine girdiğiniz kısım) çadırın kenarından çimler gözüküyor, bunun sebebi nedir? içteki tente mi takılı değil?

  teşekkürler

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Faruk Bey, O videoda ki çadır kurduğum alan kayalık ve çok dar bir bölge idi. Dış tentenin arka tarafını iç tenteden yüksekçe bir bölgeye kazıklamak zorunda kaldım. O nedenle dışarısı görülüyor. Yoksa bu çadır,dış tentesi, düz bir zeminde tamamen yere sıfır olacak şekilde kapanıyor. O açıdan bir sorunu yok. Hatta çok iyi diyebilirim.

   Saygılarımla

   Beğen

 2. Emrah dedi ki:

  Mete bey iyi günler, ben de yazın yapacağım bisiklet turları için bu çadırdan aldım, sizin yorumlarınız da çok faydalı oldu, Ben henüz kullanmadım test için öyle bir kurdum. Çadırın metal malzemesi biraz depoda kaldı sanırım üzeri hafif oksitlenmişti ben de yağladım biraz şimdi iyi, ayrıca çubukları da biraz bana kalitesiz geldi, içindeki lastik pek iyi tutmuyor çubukları uç uca eklerken biraz sıkıntı var. Genel olarak bu fiyata bence iyi bir çadır almış oldum, daha iyisi daha hafifi 1.5 kilo olanlar var tabiki ama onlar 200 eurodan aşağı pek bulunmuyor, önce elimizdekinin hakkını vermek lazım galiba…

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Emrah Bey,

   Lastikleri hepsinin gevşek. Benim ki de öyle idi. Ancak bir ucundan düğümleyerek kısaltmak mümkün. Polleri de görüldüğünden çok daha dayanıklı. Ben iki yıldır, yoğun bir şekilde kullanıyorum. Henüz bir sorun yaşamadım.

   Çadır; rüzgar dayanımı ve su geçirmezlik açısından çok güvenilir. Beni sadece biraz küçük olması sıkıyor. Likya Yolunu yürürken ilk bir hafta sürekli yağmurlu idi. Akşam çadırı kurup hemen içine girmek zorunda kaldım. Bir hafta boyunca tüm geceyi içinde geçirmek oldukça sıkıcıydı.Ancak yeni bir tarp aldım. Bundan sonrası inşallah artık tarpla.

   Çadırınızı güle güle kullanın..

   Beğen

 3. Emrah dedi ki:

  Mete Bey teşekkürler, lastikleri dediğiniz gibi kısaltacağım, sormak istediğim bu çadır için kaç tane kazık çakmak gerekiyor, pakette 20 tane var tarttığımda 400 gram geldiler… Bunların bir kısmı yedek sanıyorum, birde aluminyum kazıklar var bunlarla bir 300 gram aşağı çekilebilir mi ağırlık? Ne dersiniz? Saygılar.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Tam sayısını bilmiyorum ama gerdirme ipleri ile birlikte 20 olabilir. Hiç artmıyor çünkü. Ancak şunu yapabilirsiniz, Gerdirme iplerini ihtiyaç olduğunda büyükçe taş parçalarına bağlayabilirsiniz. Dolayısı ile yola çıkarken bırakmanız mümkün.

   Beğen

 4. hakan dedi ki:

  merhabalar Mete bey sizin bu açıklamalarınızdan sonra bende igloo çadır almaya karar verdim fakat şöylede bir link gördüm iglooyu ararken http://www.hepsiburada.com/liste/and-63177-2-kisilik-dort-mevsimlik-cadir-yesil/productDetails.aspx?productId=sporand63177&categoryId=22004527 bu sizin çadırınızın iki kişilik versiyonumudur ?
  yoksa kumaş kalitesi açısından daha kalitesizmidir gerçi açıklamada yapmamışlar altına teşekkürler

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey,

   Bu aynı çadırın iki kişilik versiyonu. Kalite olarak aynı. Sadece 1 kg. daha ağır. Ben tek başıma yürüdüğüm için tek kişilik modelini almıştım. Eğer ağırlık sorun değil ise bu çadırı da gönül rahatlığı ile alabilirsiniz.

   Beğen

 5. hakan dedi ki:

  teşekkür ederim açıklamanız için aslında bende tek kişilik istiyorum 1 kg lik artı yük hiç azımsanmayacak bir fark, fakat boyum 190 cm ve igloonun 90 cm iç yüksekliği benim için çok az gibi geliyor

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba Hakan Bey,

   Diğer tek kişilik çadırlara göre İgloo oldukça büyük. Ancak ben de dar alandan rahatsız oluyorum. Sizin boyunuzda oldukça uzun. Sizi de sıkabilir. Vango Soul 200′ e de bakabilirsiniz. 2 kişilik 2 kg.

   Beğen

 6. Altan dedi ki:

  Mete Abi merhaba, çadırın iç kısmının boyu kaç cm? Bagaj alanının küçük olması kafama takıldı. Kamp attığında eşyalarını çadırın içine mi alıyorsun?

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,

   Çadırın iç boyu 2.00 metre. Eni 100 cm. (En geniş yerinde) Bagaj alanı ise çok küçük. Bu nedenle kamp yaptığımda eşyaları çadırın içine alıyorum. Çanta ancak boş olarak bagaja sığıyor..

   Beğen

   • Altan dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim. Sanırım ben de tek gittiğim kamplar için bu çadırı alacağım.

    Beğen

    • Seawolfmete dedi ki:

     Güle güle kullanın. Benim bu güne kadar kullandığım/gördüğüm fiyat kalite ilişkisi en iyi çadır. Hayırlı olsun…

     Beğen

 7. ozantecirli dedi ki:

  Merhabalar, sizin bu yazınızı okuduğum günden bu yana bu çadırın tek ya da iki kişilik versiyonunu aramaktayım fakat halen bulamadım. Bulabileceğim ya da sizin bildiğiniz bir yer var mıdır acaba satışı olan? Ya da siz direk bana satsanız eğer kullanmıyorum derseniz 🙂

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba,

   Şu an çadır Türkiye’de bitmiş. İthalatçı firma Andoutdoor. Firma ile yaptığım görüşmede tekrar ithal edileceğini söylediler. Firma ile iletişim kurup bilgi alabilirsiniz. Ben kendi çadırımı çok sık kullandım ve hala kullanıyorum. O nedenle hem epey eskidi hem de gönül bağım oluştu. O nedenle maalesef satmıyorum.

   Beğen

   • ozantecirli dedi ki:

    Anlıyorum. Kısa sürede donus yaptığınız için çok teşekkür ederim.
    http://www.avmarketi.com/asp/product/230111/Kisilik-Cadir-2-Kisilik-63175-2
    peki bu çadır için yorumunuz nedir? Benzer bir model sanırım fakat pek bilgi bulamadım açıkçası. Fikrinizi almak isterim.

    Beğen

    • Seawolfmete dedi ki:

     Tekrar merhaba,

     Bu İgloo çadırın 2 kişilik versiyonu… Aynı özelliklere sahip. Sadece 1 kg. daha ağır. Yani 3 kg. Eğer sırt çantalı yürüyüşler için düşünüyorsanız çok ağır kalır. Ancak bisiklet, motorsiklet ya da sadece kamp etkinliklerinde kullanacaksanız çok uygun bir çadır. Özellikleri aynı,alın derim….

     Beğen

     • ozantecirli dedi ki:

      Kısa sürede dönüş yaptığınız ve detaylı yorumunuz için çok teşekkür ederim. Çalışmalarınızın devam etmesi dileğiyle.

      Beğen

 8. İsmet Dağtekin dedi ki:

  Bende coleman cobra 2 model bir çadır var. ağırlığı 2.1 kg 2 kişilik. boyum 1.87 ve biraz da kilo var. ancak ona rağmen eşimle beraber pek sıkılmadan kalabiliyoruz çadırda. garip bir şekilde çadır kendi kendini ısıtıyor da… isterseniz bir bakın derim. biraz daha rahat olsun istiyorsanız 3 kişilik versiyona da bakabilirsiniz. önce dış tente kuruluyor.. bu sayede tarp olarak kullanmak bile olası. yakında çıkacağımız likya yolu yürüyüşü için yanımıza alacağımız çadır kendisi.

  Beğen

  • Seawolfmete dedi ki:

   Merhaba İsmet Bey,

   Bundan bir kaç sene önce Coleman Cobra 2 çadırı çok beğenmiş ve almaya niyetlenmiştim. Ancak son anda İgloo 16377 çadırı görünce, yüksekliğini göz önüne alarak vazgeçmiştim. (İgloo çadır da 2.1 kg. ağırlığında ancak 90 cm. yüksekliğinde) Şu an geldiğim nokta ise 2.1 kg.lık bir çadırın doğa yürüyüşü için çok ağır olduğu yönünde..

   Beğen

 9. cagatay dedi ki:

  20/06/2016 itibariyle decatlon da 80 tl normal, 130 tlye 50 koruma faktörlü tarp satılmaktadır.direk olan demirleride içinde mevcut, onlarla beraber 2,6 kg ,

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: