DAĞCILIK VE DOĞA FİLMLERİ – 3

 9. GRIZZLY MAN (2005)

     Amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell’in kendi kamera kayıtlarından derlenmiş gerçek hayat hikayesi.. Timothy kız arkadaşı ile birlikte Alaska’daki bir ulusal parkta ayıların arasında ve herhangi bir korunmadan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşadı. Fakat bir gün, her ikisinin de cesedi ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu. Yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Ayı Adam’da bu ölümün ardındaki gerçekler ile doğa ile insan arasındaki ilişikinin düzeyini sorguluyor.

 

 10. ALIVE (1993)

 13 Ekim 1972 günü içinde Uruguaylı bir rugby takımının oyuncuları bulunan uçak And dağlarına çakılır. Bu çarpışma esnasında yolcuların bir kısmı ölür ama çoğunluğu da sağ olarak kurtulur. Sekiz gün boyunca uçağın enkazında oturup kurtarılmayı beklerler. Ancak yardım bir türlü gelmez. Bu arada radyodan da arama çabalarının sonuç vermemesi ve çok soğuk ortamda bu kadar zaman yaşamalarının artık söz konusu olamayacağı üzerine arama çalışmalarına son verildiğini duyarlar. Sıfırın altındaki soğuk bir ortamda on hafta boyunca hayatta kalma çabaları inanılmaz boyutlara ulaşır ve sonunda gençlerden üçü yardım bulmak amacıyla yola çıkarlar.

 Bu olayı bir lise talebesi olarak gazetelerden hala düngibi hatırlıyorum. Çünkü ülkemizde de ciddi bir tartışma yaratmıştı.

 

 11. NANGA PARBAT (2010)

     Dünyanın gelmiş geçmişen iyi dağcılarından biri olan Messner’in 1970 yılında tırmandığı ve kardeşi Gunther’i kaybettiği ünlü ekspedisyonun hikayesi..

 

 12. SANCTUM (2011)

     Bu kez bir mağaracılık filmi. Su altında kazı çalışmaları yürüten bir ekibin, dünyanın en karmaşık tünel sistemlerinde yaşadıkları trajedi ve tehlikeleri konu alan,gerçek hayattan alınma bir film..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: