Likya Yolu Deneyimleri – 3

Likya Yolu benim ilk uzun soluklu yürüyüşüm oldu. Kısa süreli yürüyüş ve kamplarda ağırlık pek sorun olmuyordu.  Neticede 1 ya da 2 gün taşıyorsunuz alt tarafı.

Ancak Likya yolu yürüyüşü farklı oldu. Üstelik mümkün olduğunca hafif bir çanta hazırlamaya çalışmama rağmen.

27 Kg. dan başladım. Su hariç 16.5 Kg. a kadar düştüm. Ancak su ve içki de dahil olunca ağırlık gene 20 Kg.ın üstüne çıktı.

Yürüdüğünüz her geçen gün, sırt çantasını taşımak bir eziyet haline dönüştü. Özellikle diz kapaklarınız ve ayak bileklerinizde ki eklemler ciddi olarak zorlanıyor. Yürüyüşün 4 ya da 5. günü, yaklaşık 4-5 kg’lık malzemeyi sırt çantamdan ayırıp eve geri kargoladım. Bu bile inanılmaz rahatlık sağladı.

Daha önceden; yurt dışında çok yaygın olan, ama ülkemizde ise neredeyse hiç karşılığı olmayan ”ULTRALIGHT BACKPACKING” akımını merak edip incelemiştim. Bana pek uygun gelmemişti.

Ancak bunun neden ortaya çıktığını çok daha iyi anlayabiliyorum. Uzun soluklu hiç bir yürüyüş benim metodumla yapılamaz.

Örneğin America’nın en ünlü yürüyüş yolu Appalachian Trail’de, her yıl pek çok doğa yürüyüşçüsü, 2100 mili boydan boya 5-7 ay arası sürede yürüyor. 20 kg. lık bir sırt çantası ile bu yol ve sürede kalıcı sakatlık yaşamak bile mümkün.

O nedenle bu akım çok daha ilgimi çekti. Çok hafif sırt çantası deyince de öyle 12-15 kg zannetmeyin. 7-8 lb. Yani 3.5-4 kg. Ve bu sırt çantasında benim çantamda olan her şey vardı. Hatta fazlası..

Örneğin bu 60 günlük yürüyüşe çıkan bir adam. Tüm yükü bu… Bana şu an için hayal gibi geliyor. Ama çok sıkı bir araştırma ile hayata geçirmeye çalışacağım. Bu seviyede olmasa bile çok daha hafif sırt çantalarına ulaşabilirim sanırım.

Saygılarımla…

Comments
3 Responses to “Likya Yolu Deneyimleri – 3”
  1. ahmetselimbaysal dedi ki:

    Ultralight akımda bu adam bizim pirimiz olsun. Adamın çanta tasarımı ve 60 günlük yürüyüş günceleri doktora tezi olur.

    Beğen

  2. ahmetselimbaysal dedi ki:

    bu adamın fotoğrafının bir çıktısını alıp odamın duvarına asacağım. uzun yürüyüş planlarımı bu adamın konsepti üzerine planlayacağım.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: